Miało być z rozmachem. Sylaba zmienia plany jubileuszowe [AUDIO]

Mniej wykonawców, dwie premiery i program bez pełnego składu tworzącego choreografie, za które zespół zdobył podwójne wicemistrzostwo świata – Rewia Dziecięca „Sylaba” musi zmodyfikować plany na swoje 35-lecie, które już w marcu. Próby zorganizowania jubileuszu w hali WOSiR nie powiodły się, bo koszty okazały się zbyt wysokie. Zatem spektakle tradycyjnie odbędą się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Miał być program z rozmachem, ale w „Hutniku” nie ma na to miejsca – mówi założycielka grupy Irena Zdunek. Rodzice są zawiedzeni.

W tym roku Rewia Dziecięca „Sylaba” obchodzi swoje 35-lecie. Do tego wydarzenia zespół przygotowywał się od ponad roku. Wszystkie plany związane były z halą Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jednak ostateczna cena organizacji premiery na hali okazała się zbyt wysoka dla Rady Rodziców zespołu. Jak czytamy w piśmie z dnia 2 maja 2018 podpisanym przez dyrektora WOSiR Marka Wiśniewskiego„Przewidywany koszt udostępnienia hali, zgodnie z obowiązującym cennikiem zatwierdzonym przez Burmistrza Wyszkowa, wyniesie ok. 40 tys. złotych i dotyczy wyłącznie areny głównej. WOSiR jako zakład budżetowy Gminy Wyszków nie jest upoważniony do nieodpłatnego udostępnienia obiektu”. Dyrektor WOSiR informuje również, że w terminie koncertów w hali odbywać się będą zajęcia dydaktyczne Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie, a także zajęcia treningowe i rozgrywki ligowe wyszkowskich klubów sportowych. Z kolei burmistrz Grzegorz Nowosielski w piśmie z dnia 14 czerwca 2018 skierowanym do Rady Rodziców pisze: „(…) W chwili obecnej Gmina Wyszków zarezerwowała i potwierdziła w terminie 25.03-2019-5.04.2019 halę sportową Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jeżeli chodzi o system finansowania ww. elementu zostanie on ustalony po przedstawieniu kosztorysu oraz uchwaleniu budżetu 2019 (…)”.

Zespół dotychczas na organizację 35-lecia otrzymał od gminy 30 tys. zł dofinansowania. Ale po spotkaniu dyrektora WOSiR z Radą Rodziców zespołu, okazało się, że dodatkowe koszty związane z organizacją koncertów w hali będą znacznie większe, ponieważ po stronie Rewii leży również obsługa w hali, obsługa świetlna, multimedia, audio, scenografia oraz opłacenie kosztów organizacji imprezy masowej (karetki, ochrona, ratownicy medyczni). Ponadto, jak mówią organizatorzy premiery, podczas spotkania argumentowano, że płyta boiska nie udźwignie takiej sceny i oświetlenia, jaką chciałby zespół, a trybuny tylu kamer. „Sylaba” nie mogłaby również zamontować podwieszanego światła, a jeśli chodzi o dodatkowe zabezpieczenie prądu o dużej mocy (agregat), to również leżałoby po stronie zamawiającego. Całkowity koszt organizacji koncertów w hali wyniósłby Rewię wówczas blisko 200 tys. zł. W związku z tym organizatorzy ostatecznie musieli zmienić plany związane z jubileuszem, tak by odpowiadały one warunkom w WOK „Hutnik”.

„Sylaba” w czasie swojej wieloletniej działalności współpracowała z wieloma artystami. Na tegorocznym jubileuszu łącznie miało wystąpić 300 osób. Jednak warunki pozwalają na przyjęcie tylko wybranych delegacji. Skład byłych tancerek, tzw. emerytek również został zmodyfikowany z 60 do 30 osób. Ponadto wyszkowianie nie zobaczą w pełnym składzie najlepszych choreografii zespołu – Chcieliśmy, żeby ten program był rzeczywiście z wielkim rozmachem i przytupem. Planowaliśmy pokazać najlepsze nasze choreografie, m.in. te, za które dziewczyny dwa razy zdobyły wicemistrzostwo świata, ale to są choreografie na ok. 45-osobowe składy. Na naszej scenie jest to niewykonalne – mówi założycielka grupy Irena Zdunek.

Rodzice tancerek są zawiedzeni, że ich córki nie mają możliwości zaprezentowania wszystkich swoich umiejętności we własnym mieście – Jesteśmy dumni z naszych dzieci, że tak czynnie biorą udział w promocji Wyszkowa, ale chcielibyśmy żeby w naszym mieście to miało większy oddźwięk. One na to zasłużyły – mówi jedna z mam „Sylabianek”, p. Eliza. Jest to przykre i dla dziewczyn i dla nas, że nie możemy się pochwalić w naszej miejscowości tym, co pokazaliśmy w świecie – dodaje p. Magda.

Zmiany nie dotyczą tylko samego programu. Otóż przed organizatorami pojawił się również problem z organizacją widowni. Postanowiono, że na prapremierę jak zwykle zostaną zaproszeni rodzice „Sylabianek”, laureaci nagród „Przyjaciele Sylaby”, przedstawiciele gminy i powiatu oraz niewielka część ex-„Sylabianek”. Razem 254 osoby. Goście zagraniczni (m.in. Uccio de Santis) wystąpią tydzień później na koncercie z okazji 40-lecia pracy artystycznej Ireny Zdunek.

Rejestracja telewizyjna jubileuszowego spektaklu „Sylaby” również została podzielona na kilka etapów z powodów logistycznych i lokalowych.

– Mamy nadzieję, ze mieszkańcy Wyszkowa nas nie zawiodą i przyjdą na nasze święto. „Sylaba” promuje nasze miasto od 35 lat w kraju i za granicą, a na każdy swój sukces musiała ciężko zapracować. Koncerty dla mieszkańców odbędą się 31 marca w godz. 14.00, 16.30, 19.00. Sprzedaż i rezerwacja biletów indywidualnych oraz dla grup zorganizowanych rusza 11 lutego 2019 – zapraszają rodzice młodych artystek.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *