Marsz poparcia nauczycieli przeszedł ulicami miasta [AUDIO/FOTO]

Kilkaset osób przeszło ulicami miasta w marszu poparcia nauczycieli. Bądźcie z nami, z nauczycielami! – skandowali uczestnicy. Wśród przechodniów zaś nie zabrakło odmiennych zdań.

„Bądźcie z nami, z nauczycielami!”, „popierajcie strajk nauczycieli!” – nawoływali podczas marszu poparcia nauczycieli przedstawiciele grona pedagogicznego i mieszkańcy opowiadający się za protestem. Akcję zorganizował Piotr Trześniewski, prezes ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Leszczydole-Nowinach. Informacja o marszu pojawiła się w mediach społecznościowych w piątek. Wystarczyło zaledwie trzy dni, aby ulicami miasta przeszło wspólnie kilkaset osób. Marsz rozpoczął się w parku miejskim zbiórką pod pomnikiem Cypriana Kamila Norwida. Następnie uczestnicy przeszli ulicą Sowińskiego, Prostą, Świętojańską i Pułtuską. Mimo tak dużego zainteresowania, wśród przechodniów znalazły się też osoby, które nie do końca popierają tę akcję:

Marsz zakończył się przy pomniku Gloria Victis (skrzyżowanie ulicy Sowińskiego i Pułtuskiej). To nie my mamy się uginać, to rząd ma się ugiąć. Dlaczego nasze postulaty nie są spełniane? Cały czas mają nas gdzieś! Mnie się to nie podoba, ja mam w sobie złość i rozgoryczenie – zaznaczył Piotr Trześniewski.

Głos zabrał również prezes ZNP w Wyszkowie Maciej WójcikNie walczmy tylko o swoją godność, ale przede wszystkim o to, żeby przyszłe pokolenia miały godne warunki nauki, żeby dzieci nie były przemęczone nadmiarem materiału nauczania. Nauczyciele doskonale wiedzą, że programy, które były naprędce tworzone podczas zmian w systemie edukacji są dla nas nie do przyjęcia. Walczymy też o to, żeby zachować godność pracowników edukacji. Nie chodzi nam tylko o wyższe wynagrodzenie, ale o przyszłość edukacji. Bardzo istotne jest to, żebyśmy byli dostrzegani i poważnie traktowani. Przez lata kolejne rządy wmawiały społeczeństwu, że jesteśmy pasożytami, którzy mało pracują a dużo zarabiają. Dopiero teraz w mediach głośno się mówi na temat niedoskonałości naszego systemu edukacji i tego, jak jesteśmy traktowani przez nasz rząd – mówił.

Słowa wsparcia do nauczycieli kierowali również pozostali uczestnicy marszu – Chciałabym wszystkim państwu dodać otuchy. Nie pozwólcie się upokarzać nikomu, liczcie na siebie. Trzymajcie się! / Nie dajcie się upodlić! / Bądźmy wszyscy razem, mamy jeden wielki cel – nawoływali.

Nie zabrakło również głosu w imieniu młodzieży – Nauczyciele nie dajcie się zastraszyć! Walczcie o swoją godność, bo to od was zależy, czy nasze przyszłe pokolenie udźwignie ciężar po was. To od was zależy, czy wy nas wyedukujecie. I wiedzcie, że dzieciaki są tego świadome. Wszyscy jesteśmy z wami – zapewniał Oliwier Ciskowski.

Na marszu poparcia nauczycieli w Wyszkowie się nie kończy. Organizatorzy planują debatę obywatelską o edukacji. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia w miejskiej bibliotece o godz. 18.00.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *