Loretto miejscem wielkiej modlitwy [AUDIO/FOTO]

Setki pielgrzymów przybyło na odpust Matki Bożej Loretańskiej. Mała wieś Loretto w powiecie wyszkowskim staje się coraz bardziej popularnym miejscem modlitwy – mówił podczas homilii ks. bp Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej. Pątnicy zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia sanktuarium.

To jest miejsce szczególne, wybrane przez Matkę Bożą. Można tu otrzymać wiele łask – mówią pielgrzymi, którzy 8 września przybyli do Loretto na uroczystości odpustowe. Największą grupę stanowili wyszkowianie, ponad 500 osób wyruszyło w niedzielę rano spod kościoła św. Wojciecha, by wspólnie z innymi spotkać się u stóp Matki Bożej Loretańskiej. Najdalej do sanktuarium miała grupa z Drohiczyna, która pokonała drogę w cztery dni. W spotkaniu wzięły też udział grupy m.in. z Nasielska, Warszawy, Łochowa, czy Legionowa.

Tegoroczny odpust odbył się pod hasłem „Z Maryją oczekujemy na Ducha Pocieszyciela”. Uroczystościom towarzyszyła m.in. Maryjna konferencja formacyjna Wincentego Łaszewskiego i koncert słowno-muzyczny Marcina Gajdy z zespołem. Eucharystii przewodniczył ks. bp Romualda KamińskiegoMaryja Loretańska utożsamia się ze wszystkimi sprawami, jakie dotyczą rodziny. To miejsce nabiera takiego niezwykłego kształtu. Tutaj na ziemi mazowieckiej, na terenie diecezji warszawsko-praskiej, ale w bliskości z diecezją drohiczyńską, łomżyńską, płocką i archidiecezją warszawską tworzy się miejsce wielkiej modlitwy  – mówił kapłan. W homilii nawiązał do istoty pielgrzymowania szczególnie zachęcając do modlitwy uwielbienia – Tak to jest już w naszej obyczajowości duchowej, że najczęściej kiedy otwieramy nasze usta i formułujemy modlitwę, to ona jest modlitwą prośby i błagania. To jest takie nam bliskie, ale kiedy wzrasta w nas świadomość czymże jest modlitwa, to wtedy zaczynany rozumieć, że oprócz modlitwy prośby i błagania, także przepraszania, jednak najpiękniejszą formą stanięcia przed Bogiem jest modlitwa uwielbienia.

Kapłan poruszył również problem katechizacji w szkołach, która bywa jedyną drogą na poznanie Boga – Ten rok jest szczególnie trudny i bardzo znaczący. Wiele rzeczy nie spodziewalibyśmy się. I pytanie, czy my rozumiemy powagę tego zadania, jakim jest katechizacja młodego pokolenia? To poznanie Boga, a przez to także poznanie relacji do drugiego człowieka – mówił ks. bp nawiązując do coraz częstszego zezwalania na nieuczęszczanie w lekcjach religii, czy też ustalanie programu przez szkoły, tak by lekcje te były na pierwszej lub ostatniej godzinie, co sprzyja nieobecności młodzieży – W tym wielkim zadaniu umacniania innych w wierze na co dzień powinna towarzyszyć troska rodziców, ale także nauczycieli, wychowawców, przełożonych, a szczególnie tych, którzy rozumieją problemy wiary – podkreślił.

Biskup mówił też o współczesnym zjawisku dysfunkcji rodzin – Zwycięstwa wszystkich nacji narodów zawsze polegały na pielęgnowaniu wysokiego statusu rodziny. To nie zwycięstwa oręża, nawet nie wielcy uczeni i odkrywcy, a żmudna praca, wielka modlitwa i mądrość sprawiały, że niektóre społeczeństwa dźwigały się w sposób niezwykły – właśnie przez ogromną dbałość, co do piękna życia rodziny. Postawmy sobie taki cel, że pierwszorzędną pracą jest pochylenie się nad kondycją małżeństwa i rodziny.

Nie tylko o pięknie wspólnot rodzinnych, ale i jednostki – osoby ludzkiej – wspominał kapłan – Jesteśmy świadkami, jak niszczy się własne piękno. Jesteśmy przy Maryi, a Ona jest samą pięknością, doskonałością. To jest po ludzku nasza Siostra, w której – można by powiedzieć – rozkochany jest sam Bóg. A my jesteśmy świadkami na co dzień ogromnej fali bluźnierstwa i jakichś przedziwnych obyczajów, demoralizacji, a przecież człowiek jest taki piękny. Obrońmy zatem wszystko to, co jest Boże i piękne w naszej rzeczywistości  – nawoływał.

Po wspólnej modlitwie dla wszystkich uczestników przygotowano ciepły posiłek. Siostry Loretanki zachęcały tez do odwiedzenia swoich stoisk. Zgromadzenie w przyszłym roku będzie świętowało 100-lecie istnienia.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *