Lodowisko na terenie SP1. Rodzice i dyrektor szkoły nie są przekonani [AUDIO]

Pełnowymiarowe, profesjonalne lodowisko po raz pierwszy w Wyszkowie pojawiło się w sezonie 2017/18. Cieszyło się ono tak ogromnym zainteresowaniem, że w ciągu trzech miesięcy odnotowano ponad 30 tysięcy wejść. Obecnie trwają przygotowania do ponownego zorganizowania tej zimowej atrakcji dla mieszkańców, która ma ruszyć już 1 grudnia. Jednak z uwagi na przebudowywany Plac Miejski, lodowisko ma zostać zlokalizowane na boisku Szkoły Podstawowej nr 1. Pomysł ten budzi u dyrekcji obawy o bezpieczeństwo uczniów. Rodzice uczniów mają podzielone zdania.  Z kolei przedstawiciel gminy zapewnia, że teren zostanie odpowiednio odgrodzony i  zabezpieczony.

Lodowisko, które jest nie tylko atrakcją dla mieszkańców, ale również zimą stanowi wizytówkę miasta powinno być w centrum – z takiego założenia wychodzi gmina. W związku z pracami budowlanymi na Placu Miejskim, gdzie w ubiegłym roku znajdowało się lodowisko, inicjatorzy zimowej atrakcji (gmina) musieli wskazać inne, dobrze zlokalizowane miejsce. Padło na działki prywatne w granicach ulic Chopina, Sowińskiego i Kościuszki – gmina wydzierżawiła więc ten obszar i wskazała go, w zapytaniu ofertowym. Wpłynęła jedna oferta od tej samej firmy, która zajęła się lodowiskiem w Wyszkowie w roku ubiegłym. Jednak po pierwszych przygotowaniach do organizacji lodowiska we wskazanej lokalizacji pojawił się sprzeciw mieszkańców tej okolicy – Przystąpiliśmy do pierwszych czynności wynikających po stronie zamawiającego, czyli dostęp do ujęcia wody, przyłącze energetyczne. W między czasie okazało się, że mieszkańcy z apartamentów Chopina 13 niepochlebnie wyrazili się, jeśli chodzi o tę lokalizację, argumentując, że często mieli w granicach tych działek wesołe miasteczka, cyrk i tam było przeważnie bardzo głośno, bo tak jest teren ukształtowany – tłumaczy naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w UM Leszek Marszał. Mieszkańcy byli przeciwni również z uwagi na miejsca parkingowe. Gmina biorąc pod uwagę te argumenty i fakt, że prawdopodobnie musiałaby skrócić godziny funkcjonowania lodowiska, podjęła decyzję, że w tym roku lodowisko zostanie umiejscowione na sztucznym boisku do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 1.

Ten pomysł wzbudził pewne obawy u dyrektora placówki – Ja przede wszystkim chciałabym, żeby była ochrona fizyczna, bo największą obawą jest to, by ktoś z zewnątrz nie wszedł do szkoły – mówi Hanna Dziubiel. Dyrektor wskazuje również na muzykę, która nie może grać podczas lekcji. Z kolei zdania rodziców są podzielone – jedni obawiają się o bezpieczeństwo uczniów i stan boiska, a inni zdecydowanie popierają ten pomysł. Naczelnik Leszek Marszał zapewnia, że teren zostanie odpowiednio odgrodzony, boisko nie ulegnie zniszczeniu, a muzyka nie zakłóci lekcji:

 

Dlaczego nie w innej lokalizacji?

Naczelnik informuje, że rozważano m.in. korty tenisowe na stadionie WOSIR – jednak mając na uwadze wymiar lodowiska (40x80m, czyli 800m2) wraz z towarzyszącą infrastrukturą, po prostu nie zmieściłoby się tam. Możliwe byłoby jedynie zamontowanie lodowiska o wymiarach 30x20m – Mieszkańcy Wyszkowa zasługują na to, żeby było to lodowisko z prawdziwego zdarzenia – podkreśla Leszek Marszał. W Parku Miejskim z kolei również nie ma odpowiedniego terenu pod takie lodowisko – Co prawda w parku jest teraz budowane boisko z systemem TerraWay, ale jest problem z wykonawcą – tłumaczy naczelnik.

Teren SP1 zostanie zabezpieczony

Naczelnik zapewnia, że cały plac zostanie odpowiednio zabezpieczony z pełną infrastrukturą. Część terenu, gdzie infrastruktura nie będzie się znajdowała zostanie odgrodzona odpowiednimi wysokimi ogrodzeniami, tak by osoby z zewnątrz nie weszły wejściem głównym, czy bocznym do szkoły.

Co z parkingami?

Będą obowiązywały parkingi przy Placu Miejskim (jak w ubiegłym roku). Dodatkowo, planowane jest zlokalizowanie części parkingów na działkach w granicach ulic Chopina, Kościuszki i Sowińskiego, gdyż teren ten i tak został już wydzierżawiony.

Lodowisko od 1 grudnia – zasady i cennik

Termin montażu zaplanowany jest na 22-23 listopada. Następnie, w zależności odp pogody będą wylewane i stopniowo zamrażane fragmenty wody, tak by lodowisko było gotowe na 1 grudnia.

Ceny na ten sezon zostają bez zmian, informuje naczelnik. Dzieci i młodzież za 90 minut na lodowisku zapłacą 4 zł, a pozostali – 8 zł. Wynajem łyżew to koszt 5 zł, a ostrzenie – 10 zł.

Przewidziane są również bezpłatne wejścia: w okresie ferii zimowych, czyli dla województwa mazowieckiego będzie to 15-28 stycznia uczniowie za okazaniem legitymacji szkolnej będą mogli korzystać z lodowiska za darmo. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-14 będzie obowiązywał specjalnie przygotowany harmonogram dla szkół z terenu gminy Wyszków, dzięki czemu grupy uczniów również skorzystają z lodowiska bezpłatnie.

Ponadto gmina w ramach umowy z wykonawcą ma do wykorzystania dwa bezpłatne terminy w czasie świąt bożonarodzeniowych dla wszystkich mieszkańców Wyszkowa.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *