Linia Powstańców oznaczona [AUDIO/FOTO]

„Linia Powstańców” znajdująca się przy drodze z Wyszkowa do Rząśnika na wysokości wsi Ochudno to miejsce, gdzie 155 lat temu rosyjski zaborca dokonał przecinki polegającej na wytrzebieniu z roślinności prostego i długiego pasa lasu w celu utrudnienia działań powstańczej partyzantce w Puszczy Białej, a docelowo jej ostatecznej likwidacji. Teraz w tym miejscu stanęła kapliczka i tablice informacyjne. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Koherencja z prezesem Anną Król na czele.

11 maja w 155. rocznicę carskiej przecinki odsłonięto kapliczkę upamiętniającą walczących w powstaniu styczniowym na terenie Puszczy Białej. Celem przecinki – czyli prostej, szerokiej drogi powstałej na skutek wycięcia drzew i krzewów w lesie – było utrudnienie działań operacyjnych powstańczej partyzantce, a w efekcie jej całkowita likwidacja oraz próby jej odrodzenia się w przyszłości. Wzdłuż przecinki co kilkaset metrów rozstawiony był rosyjski patrol, a co kilka kilometrów większe zgrupowanie. Linia wyglądała jak granica, przez którą ciężko się było przedrzeć niezauważonym. Wielu powstańców styczniowych właśnie tam zostało pojmanych lub zabitych, pochowanych później w ziemnej mogile usytuowanej na zachodnim krańcu dawnej przecinki przy szosie do Porządzia. „Linia Powstańców” przetrwała w pamięci najstarszych mieszkańców Ochudna, Dąbrowy czy Porządzia. Jej namacalnym śladem są także przedwojenne, wojskowe mapy oraz opracowane na ich podstawie kolejne wydania.

3-kilometrowa ścieżka już nie zostanie niezauważona. Rozpoczynają ją cztery tablice informacje, naprzeciwko których stanęła drewniana kapliczka. „Linia Powstańców” kończy się ostatnią, piątą tablicą. Wszystkie przybliżają postaci związane z tym miejscem i jego historię, która wyróżnia się na tle kraju, o czym mówił podczas uroczystości dr Mieczysław Żochowski prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Mazowsze – Tutaj na terenie Puszczy Białej, Kamienieckiej, Kurpiowskiej, Zielonej odnotowuje się szerokie wsparcie miejscowych chłopów. Wsparcie nie tylko techniczne, ale byli licznie zgłaszający się młodzi ludzie, którzy brali udział w walkach. Liczni chłopi brali też udział w oddziałach w żandarmerii powstańczej, która miała za zadanie tępić donosicieli, oczyszczać teren, uniemożliwiać Rosjanom swobodne poruszanie się. Ten teren różnił się w stosunku do innych, gdzie takiego współdziałania było nieporównywalnie mniej.

W uroczystym odsłonięciu kapliczki wzięli udział Sylwester Dąbrowski – wicewojewoda mazowiecki, Jerzy Żukowski – starosta powiatu wyszkowskiego, Grzegorz Nowosielski – burmistrz Wyszkowa, Marek Roman – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Arkadiusz Czartoryski – poseł na Sejm RP oraz gen. Konrad Wróbel ze Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Kapliczkę poświęcił ks. Stefan Ceberek, proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Porządziu.

Inicjatywa mogła powstać dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Wyszków oraz Nadleśnictwem Drewnica, a także Fundacji Koherencja, Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie, P.P.H.U. Tartak IMPORT – EXPORT i Marka Filipowicza, prezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Alternatywnego Pepisko. W najbliższym czasie „Linia Powstańców” zostanie uzupełniona o ścieżkę rowerowo-biegową do Porządzia.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *