Latoszek i okolice zagłębiem śmieci [FOTO]

Butelki, torebki, papierki, pozostałości po spotkaniach towarzyskich – to wszystko odnajdziemy podczas spaceru – wydawać by się mogło – w przyjaznych terenach leśnych od Drogoszewa aż po Latoszek. Mieszkańcy drugiej strony rzeki Bug wezmą udział w akcji sprzątania. Jest to pierwsza inicjatywa tworzącego się Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

„Aby Rybienko Leśne pozostało leśne” – to jedno z założeń powstającego Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, którego zarząd zaprosił dzisiaj (24.03) mieszkańców na spotkanie organizacyjne. Stowarzyszenie ma na celu aktywizację i integrację osób, co ma wpływać na szeroko rozumiany rozwój tejże okolicy, tj. Rybienka Leśnego, Drogoszewa, Latoszka i Rybienka Łochowskiego. Stowarzyszenie nie poprzestaje na założeniach. Zarząd i Rada Nadzorcza zaproponowała mieszkańcom dwugodzinną akcję sprzątania swoich okolic – Mamy tu piękny las, ale mamy też katastrofalną sytuację zaśmiecenia. Najgorzej jest w Latoszku, to jest zagłębie odpadów. Nie ma takiego miejsca po tej stronie Wyszkowa – stwierdził Cezary Pilarski, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej stowarzyszenia – Mówimy o miejscu na ziemi, w którym my żyjemy, spędzamy tu czas. Zanim zrealizujemy duże projekty, to zróbmy najpierw ten mały krok – zachęcał.

Mieszkańcy spotkają się w czterech miejscach. Każda grupa ma zająć się innym obszarem.
Latoszek
Szlak 1. Ulica Dolna od Skarżyńskiego + nasyp kolejowy strona wschodnia + ulice poprzeczne, w tym przede wszystkim ul. Ogrodowa
Szlak 2.  Od mostu kolejowego wzdłuż wału aż do mostu drogowego

Rybienko Łochowskie
Szlak 1. Ulica Skarżyńskiego od torów do ul. Warszawskiej + ul. Letniskowa i wschodnia strona nasypu kolejowego

Rybienko Leśne
Szlak 1.  Wał przeciwpowodziowy od skrzyżowania ulicy Szczęśliwej z Powstańców do Batorego
Szlak 2.  Ulica Batorego od sklepu Topaz do wału przeciwpowodziowego, dalej wałem do nasypu kolejowego i wzdłuż zachodniej strony nasypu do przejścia pod wiaduktem kolejowym
Szlak 3.  Ulice pomiędzy wałem przeciwpowodziowym i Aleją Wolności
Szlak 4.  Ulica Targowa + Zaciszna + las od Targowej do torów kolejowych

Drogoszewo
Szlak 1. Ulica Powstańców od skrzyżowania ze Szczęśliwą do znaku końca Drogoszewa + kilkadziesiąt metrów za znakiem.
Szlak 2. Ulica Chabrowa od skrzyżowania z Bajkową do końca kostki brukowej + cała Lipowa (od Chabrowej do Powstańców).
Szlak 3. Teren zagajnika od skrzyżowania Powstańców i Lipowej + wał przeciwpowodziowy wzdłuż starorzecza aż do ujścia do Bugu + łąka przy ujściu.

Stowarzyszenie pozyskało na ten cel 200 worków od Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnictwa i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie. Podczas spotkania padł też pomysł, by zaangażować w to przedsięwzięcie młodzież, która niestety w większości jest odpowiedzialna za taki wygląd tych terenów. Planowane są również akcje edukacyjne na fanpage`u stowarzyszenia i w Szkole Podstawowej w Rybienku Leśnym.

Aktywny spacer szlakiem śmieci odbędzie się w przyszłą sobotę (30.03), godz. 10.00. Przedstawiciele Stowarzyszenia apelują też, by nie zbierać białych plastikowych krążków, które są szczepionką przeciw wściekliźnie.

Więcej o założeniach stowarzyszenia wkrótce na naszym portalu.

MG/fot. C. Pilarski

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *