Kolejna za droga oferta. Powiat może stracić dofinansowanie na remont odcinka Wyszków-Somianka

Remont drogi powiatowej na odcinku Wyszków-Rybno-Somianka etap III stoi pod znakiem zapytania. W ramach siódmego już przetargu ponownie wpłynęła do powiatu zbyt droga oferta na realizację tej inwestycji. Wskazywała ona kwotę blisko 8,9 mln zł, gdzie kosztorys wykonawczy wynosił 6,5 mln zł. Powiat może stracić 50% dofinansowania od Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Nie powiem, że jest to pechowa inwestycja, ale to był już siódmy przetarg i zarówno ta oferta, jak i wcześniejsze były ponad kosztorys wykonawczy. Liczyliśmy, że te ceny może w tym roku zmniejszą się, ale tym razem wpłynęła tylko jedna oferta, która stanowczo przekroczyła nasz kosztorys – tłumaczy starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski.

A wszystko przez standardy. Jak mówi starosta, remont drogi Wyszków-Rybno-Somianka etap III musi spełniać określone wymogi, tj. 6-metrowa szerokość jezdni oraz 2-metrowa szerokość ścieżki rowerowej i do tego odpowiednie odwodnienie. To wszystko wpływa na wysoki koszt inwestycji. Jednak zarówno powiat wyszkowski, jak i gmina Somianka nie jest w stanie pokryć po 2,5 mln wkładu własnego, co byłoby konieczne przy akceptacji aktualnej oferty od wykonawcy. Obie strony założyły, że  zaakceptowana by została jedynie oferta w granicach 7 mln zł. Jednak rezygnacja z realizacji tego zadania wiąże się z utratą dofinansowania od Samorządu Województwa Mazowieckiego – Nie ukrywam, że mamy problem, bo dofinansowanie od marszałka to prawie 4 mln zł. To też było przyczyną tak częstego ogłaszania przetargów. Zarząd będzie się jeszcze zajmował tą sprawą, ale raczej odrzucimy tę ofertę – informuje starosta.

Zarząd rozpatruje zmodyfikowanie projektu i złożenie wniosku w planowanym przez rząd programie dofinansowania dróg lokalnych, w którym jest możliwość uzyskania pomocy finansowej do 80%. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *