Jest szansa na powrót nocnych dyżurów aptek [AUDIO]

Ustalono nowy harmonogram godzin prac aptek w Wyszkowie. Już od wielu lat całodobowo w mieście czynna była tylko jedna placówka, jednak jej właścicielka zrezygnowała z tej usługi. Na terenie całego powiatu funkcjonuje 22 apteki, ale Starostwo liczy na współpracę 14 punktów zlokalizowanych w Wyszkowie, które cyklicznie będą przyjmowały klientów w godzinach o 20.00 do 6 rano.

Zarząd powiatu, zgodnie z prawem farmaceutycznym, podjął już decyzję, co do ustalenia rozkładów godzin prac aptek ogólnodostępnych w powiecie wyszkowskim. Dyżury nocne mają zostać podzielone pomiędzy 14 placówek – to znaczy, że każdej aptece przypadnie po średnio 2-3 dyżury w miesiącu. Projekt harmonogramu musi zostać zaopiniowany przez burmistrza, wójtów gmin i samorząd aptekarski, ale te decyzje nie są obligatoryjne względem zarządu powiatu – radni mogą, ale nie muszą się nimi sugerować.

Harmonogram został ustalony, mimo iż nie wszyscy właściciele aptek popierają tę propozycję, przyznaje wicestarosta powiatu Leszek Marszał. Ponadto Starostwo nie posiada instrumentów do egzekwowania tego harmonogramu, ale jego nieprzestrzeganie to złamanie prawa lokalnego, w ramach którego ustalany jest rozkład godzin. Powodem sprzeciwu niektórych aptekarzy jest brak pracowników na stanowisku magistra farmacji, a tylko taka osoba może sprawować dyżur nocą.

Mając na uwadze cele wyższe – dobro społeczeństwa i to, że Wyszków zasługuje na to, żeby były dyżury nocne, jeden z właścicieli apteki sieciowej powiedział, że zrobi wszystko, żeby znaleźć magistra farmacji. Z kolei właściciel apteki prywatnej wyraził zgodę na jeden dyżur w miesiącu. Kolejne dwie apteki – jedna prywatna i jedna sieciowa w dalszym ciągu nie wyraziły zgody na dyżury nocne. Pozostałe dziesięć twierdziły solidarnie, że albo wszyscy wchodzą w dyżury nocne albo oni się wycofują, bo nie chcą za innych odpracowywać godzin – mówi wicestarosta.

Zarząd powiatu odbył z właścicielami aptek już kilka spotkań (ostatnie było 14 stycznia). Rozmowy zakończyły się na konsultacjach z radcami prawnymi. Aptekarze powoływali się na przepisy dotyczące swobody działalności gospodarczej, a także proponowali, by uchwalić harmonogram pracy do godz. 23.00, argumentując to tym, że dyżury lekarzy mających prawo do wydawania recept są do godz. 18.00 lub 20.00. Jednak taka forma uchwały zostałaby uchylona przez wojewodę, informuje wicestarosta. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez radę powiatu na najbliższej sesji 30 stycznia. Jednocześnie zarząd i rada powiatu planuje wystosować w tej sprawie odpowiednie stanowisko zarówno na konwent Związku Powiatów Polskich, jak i do Ministerstwa Zdrowia.

Więcej informacji można usłyszeć klikając w poniższy plik:

 

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *