
Jasełka w Brańszczyku to największe przedświąteczne plenerowe wydarzenie w powiecie wyszkowskim, które skupia kilkaset widzów. Przedstawienie organizowane jest przez Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku od wielu lat, ale co roku z innym akcentem. Tym razem było po góralsku.
Kiedy przedstawiane są jasełka przez Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, to wiadomo, że wyczekiwane święta tuż, tuż. Nic tak nie wprowadza w nastrój bożonarodzeniowy, jak to wyjątkowe widowisko, w których przygotowanie angażuje się tak wiele osób – od społeczności ZSS, po przedstawicieli gminy, parafię, Koło Gospodyń Wiejskich, Zakład Gospodarki Komunalnej, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Dom Pomocy Społecznej i mieszkańców miejscowości.
Od dwóch lat jasełka organizowane są w Skansenie imienia M. Żywirskiej. Stara chata, niczym betlejemska stajenka, zwierzęta i doskonała aranżacja pleneru sprawia, że widzowie mogą na chwilę przenieść się w czasie. W tym roku po raz pierwszy w jasełka włączyli się górale, którzy do Brańszczyka przyjechali prosto ze Szczyrku. Jak podkreśliła Elżbieta Piórkowska, dyrektor ZSS w Brańszczyku – Mówią, że to górale najpiękniej obchodzą Boże Narodzenie i troszeczkę zazdroszcząc postawiliśmy namiastkę gór sprowadzić do Brańszczyka. Kapela Góralska Hora przygrywała aktorom i zachęcała do kolędowania wszystkich przybyłych gości.
Specjalnie dla Was, drodzy czytelnicy oraz dla słuchaczy Radia Nadzieja góralskie życzenia składa przedstawiciel zespołu Szczepan Karbowski.
Plenerowe jasełka to też okazja do podzielenia się opłatkiem i składania sobie wzajemnie życzeń. Rozpoczął je starosta powiatu Jerzy Żukowski – Święta Bożego Narodzenia odmieniają nas, budzi się wiele ciepła i dobra w każdym z nas. Życzę by takich dni było coraz więcej – mówił, przekazując również podziękowania za zaangażowanie w zorganizowanie wydarzenia. Do podziękowań i życzeń dołączył się wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski – Życzę wszystkim, żebyśmy te święta spędzili w miłej, rodzinnej atmosferze. Byśmy jak najczęściej wracali do tego, co dzisiaj oglądaliśmy, pamiętali, że Jezus przychodzi do nas i otwiera nasze serca na drugiego człowieka. O istocie Bożego Narodzenia mówił proboszcz parafii w Brańszczyku ks. kan. Paweł Stachecki – W Boże Narodzenie Jezus Bóg staje się człowiekiem. Warto zapytać się, dlaczego? Dlaczego Bóg chce być człowiekiem, dlaczego chce być każdym z nas? Jakie treści są dla człowieka najważniejsze? Te święta nam mówią o wielkiej miłości, życzliwości, cieple, o otwartych ramionach na drugiego człowieka. I niech tak będzie w nasze świąteczne dni, w naszych domach i rodzinach. Niech świadomość, że jestem człowiekiem – to znaczy, że jestem bratem Jezusa – pomaga nam przeżyć te chwile.
W tegorocznych Jasełkach na scenie po raz pierwszy wystąpiły dzieci ze spektrum autyzmu. Swoje role odgrywały również osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz zagrożone niedostosowaniem społecznym. Scenariusz opracowały nauczycielki Ewelina Ginko, odgrywająca rolę Matki Boskiej i Katarzyna Bloch.
Reportaż z jasełek już niebawem na naszej stronie! Usłyszycie w nim m.in. jak wyglądały przygotowania do przedsięwzięcia, czy góralom podoba się w Brańszczyku oraz jak tegoroczne widowisko oceniają mieszkańcy.
MG