Inauguracja roku Ligi Morskiej i Rzecznej [FOTO]

2019 rok został ogłoszony przez rząd Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej, co w sobotę 23 lutego zainaugurowano również w Wyszkowie. W uroczystości wzięło udział wielu gości związanych z morzem, którzy przybyli na to wydarzenie z północnej i północno-wschodniej części Polski. Spotkanie uświetnił widowiskowy występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Na scenie wystąpił także zespół reprezentujący Klub Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

Liga Morska i Rzeczna to organizacja, która powstała w okresie międzywojennym, by rozpowszechniać polską flotę za granicami kraju. Obecnie promuje m.in. rozwój gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej i bezpieczeństwa powodziowego. Wśród działaczy Ligi byli budowniczowie portu w Gdyni, nauczyciele i dyrektorzy szkół morskich, czy dowódcy Marynarki Wojennej. Aby rozpowszechniać świadomość społeczeństwa na temat działań LMiR Senat w ubiegłym roku przyjął ustawę o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

W wyszkowskiej inauguracji roku LMiR towarzyszyło wielu gości związanych z morzem, jak wiceprezes Ligi kmdr Marek Padjas wraz z ligowcami, kmdr ppor. Joanna Wojtuska-Mazur z Centrum Operacji Morskich, kmdr Kazimierz Pulkowski – szef Szkolenia 3 Flotylli Okrętów, kmdr Mariusz Jankowski z Akademii Marynarki Wojennej, wieloletni przyjaciel Ligi Kazimierz Porębski – zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Jerzy Dąbrowski – działacz Ligi Morskiej od 1948 roku, mjr pil. Czesław Łaszuka z Nowego Dworu Mazowieckiego, Paweł Pawłowski – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Mirosław Kulik – dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska. Nie zabrakło też aktora Sławomira Jodełki znanego z wcielania się w postać gen. Hallera podczas rekonstrukcji historycznych. Obecny był również płk pil. Kazimierz Pogorzelski – prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, kmdr Janusz Tabera z Yacht Klub Polska. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele lokalnych władz, a także wyszkowscy miłośnicy żeglugi i przyjaciele Ligi, jak Klub Żeglarski Spinaker z kmdr klubu Piotrem Eychlerem na czele, mjr Agnieszka Krystman z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie, dyrektorzy i nauczyciele szkół średnich i podstawowych z Wyszkowa i Wołomina oraz ks. kan. Zdzisław Golan – proboszcz sanktuarium św. Idziego i Kapelan Oddziału Wyszkowskiego Ligi ks. Robert Ratomski.

Uroczystość rozpoczęto od wyróżnień dla młodych ligowców. Znaczki i legitymacje ligowe otrzymali Oskar Durda, Jerzy Lasota, Karol Poplewski, Oliwier Wiśniewski, Paweł Różański, Jerzy Puścian i Jerzy Dąbrowski. Następnie wszystkich gości w znany im klimat rejsów wprowadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne. W swoich „Opowieściach morskich” zabrali publiczność do najdalszych zakątków świata. Przedstawienie na miarę widowiska teatralnego powstało pod kierownictwem Doroty Jastrzębskiej.

Spotkanie było też okazją do podsumowania rejsu tratwą „Pielgrzym” z Wyszkowa na Westerplatte. Podziękowania za zaangażowanie w zorganizowanie wyprawy, pomoc i przychylność prezes wyszkowskiego oddziału Ligi Elżbieta Kasińska przekazała w formie medali 100-lecia LMiR i dyplomów burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu, ale też Adamowi Mrozowi, Maciejowi Paradowskiemu, Piotrowi Eychlerowi i pomysłodawcy rejsu Wojciechowi Chodkowskiemu, który otrzymał też biało-czerwoną flagę z rejsu z napisem „Jan Paweł II”.

Tratwa „Pielgrzym” w drodze na Westerplatte zatrzymywała się w wielu miastach. Flagi tych miast zawieszano na osiemnastometrowym maszcie, symbolizującym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowy Dwór Mazowiecki był jednym z takich przystanków. W imieniu burmistrza tego miasta Jacka Kowalskiego mjr pil. Czesław Łaszuk gratulował wyprawy, ale też zdradził tajemnicę, jaka zadziała się podczas przycumowania wyszkowian. Jak mówił – W obawie o zdrowie podróżujących, którzy mieli przed sobą jeszcze dużo drogi dostali w prezencie worek cebuli, worek czosnku i rozgrzewające napitki. Prawdopodobnie im się to przydało, bo żadne z nich nie zachorowało. Wrócili zdrowi i cali!. Taka jest braterskość pilotów i marynarzy – podkreślił. Zorganizowanie dłuższego rejsu, bo do Pucka zaproponowała burmistrz tego miasta Hanna Pruchniewska wręczając jednocześnie podziękowania za uczestnictwo w Marszu Śledzia, w którym w ubiegłym roku wzięli udział Grzegorz Nowosielski i Adam Mróz.

Spotkanie zakończył koncert zespołu Dragon z Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie pod kierunkiem Beaty Burczak. Występ został podzielony na dwie części. Pierwsza to przeboje zapomniane, ale chętnie śpiewane, co udowodniły morskie wilki zasiadające na widowni. W drugiej części goście mogli usłyszeć współczesne utwory wykonywane przez znanych artystów. Koncert zakończył się owacjami na stojąco.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *