Grupa z SP 1 najlepsza w grze miejskiej [AUDIO/FOTO]

Grupowy bieg w taśmie klejącej, śpiewanie piosenek, czy odegranie scenek teatralnych – to tylko część zadań, które czekały na uczestników gry miejskiej w Wyszkowie. Blisko 150 uczniów szkół podstawowych musiało jak najszybciej pokonać wyznaczoną trasę pokonując różnorodne konkurencje. Najlepsza była grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1. Inicjatywę przygotowało WiP, czyli Wychowanie i Profilaktyka.

Gra miejska to drużynowe zmagania, której głównym celem jest integracja uczestników, zacieśnianie więzi, nabywanie nowych umiejętności społecznych oraz kreatywne spędzenie czasu bez sięgania po substancje psychoaktywne czy telefony – słowem wszystko w charakterze profilaktycznym, jak przystało na WiP. Spotkanie rozpoczęło się już o godz. 9.30 w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Gości przywitali soliści ze Szkoły Muzycznej „Miłość-Muzyka-Pasja” w Wyszkowie. Pianistka Maria Szewczyk, uczennica Pawła Szeląga zaprezentowała utwór Menuet G dur Jana Sebastiana Bacha. Muzyczny występ kontynuowali Julia Kwiatkowska i Aleksandra Gołębiewska, które wraz ze swoim nauczycielem Łukaszem Karpińskim wykonali utwór „Canon” Johanna Pachelbela.

Podczas widowiska profilaktycznego na scenie wystąpił też Teatr Farsa. Aktorzy odegrali poruszający spektakl pt. „Inni”, w którym ukazali, jak ważne jest obdarzanie miłością drugiego człowieka, czym jest tolerancja i wzajemne wsparcie. Spektakl ten pozwolił aktorom dostać się do Finału Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Konkurs już za miesiąc, 15-16 czerwca w Siedlcach.

Uczestnicy przed rozpoczęciem gry miejskiej zapoznali się z działalnością WiP, o czym mówiła Sylwia Grzegorczyk, lider grupy – Celem programu WiP jest pokazanie młodym ludziom, że można żyć, kiedy nie ograniczają uzależnienia, kiedy jest się wolnym człowiekiem. Ta inicjatywa zaprasza, ale nie wyklucza. Nie odtrąca, ale akceptuje. Uczy odpowiedzialności za siebie i innych oraz pokazuje, jak cenne jest ludzkie życie. Nie działamy dla nagród, robimy to bezinteresownie. U nas nie ma czegoś takiego jak tzw. margines społeczny, każdy z nas jest inny, wyjątkowy na swój sposób i właśnie to jest piękne. Inicjatorami tego programu jesteśmy my – wyszkowska młodzież – przybliżyła. Jednym z inicjatyw grupy był I Zlot WiP, gdzie blisko 300 osób miało okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych, radiowych, ale też hip-hopu, zumby, czy plastyki.

Działalności WiP gratulowała zastępca burmistrza Aneta KowalewskaJestem z was dumna i ani przez chwilę nie żałuję tego, że zaufaliśmy wam i oddaliśmy wasze sprawy w wasze ręce. Nie zawiedliście i wiem, że nie zawiedziecie. Współpraca, szacunek i zaufanie – to te trzy rzeczy pozwalają nam to wszystko budować. Nie przestawajcie działać, a ja was zawsze będę wspierać – podkreśliła. Efekty prac profilaktycznych mają odniesienie też w policyjnych statystykach – Mniej więcej od 10 lat, czyli od kiedy zaczął być realizowany program najpierw PaT, teraz WiP notujemy spadek przestępczości. To z całą pewnością jest także zasługa tego, że pracujemy z młodzieżą, i że wy dzięki temu programowi trochę inaczej patrzycie na świat – zaznaczył Komendant Powiatowy Policji w Wyszkowie insp. Michał Toporkiewicz.

Po części oficjalnej uczniowie szkół podstawowych mogli rozpocząć grę miejską. Uczestnicy zostali podzieleni na 14-osobowe drużyny. Do pokonania mieli trasę, na której przewidziano stacje z różnymi zadaniami, jak np. zapamiętanie jak największej ilości tekstu i jego recytacja, śpiewanie piosenek na podstawie wylosowanych słów,  czy pokonanie odcinka drogi na czas prze grupę obwiązana taśmą. W zabawie uczestniczyła też Policja i Straż Pożarna, którzy upozorowali wypadek – zawodnicy musieli zademonstrować udzielenie pierwsze pomocy.

Najwięcej punktów w grze miejskiej zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1, która podsumowuje zabawę wraz ze swoim opiekunem w poniższej relacji.

Drugie miejsce w grze zajęła Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym, a trzecie – Szkoła Podstawowa w Rybnie. Na zakończenie dla uczestników przygotowano poczęstunek i wspólną zabawę na terenie Szkoły Podstawowej nr 4.

MG/fot. W24 i D. Woliński

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *