Czym dla Ciebie jest krzyż? [FOTO]

Trwa Triduum Paschalne. Dziś Wielki Piątek, czyli Liturgia Męki Pańskiej. Czym dla Ciebie jest krzyż? Kim dla Ciebie jest Jezus? – pytał podczas homilii w parafii św. Wojciecha ks. Grzegorz Dębek.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. To czas wspomnienia męki i śmierci Pana Jezusa. Liturgia Męki Pańskiej składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii św. oraz procesji do Grobu Pańskiego. Nabożeństwo rozpoczyna się od znaku uniżenia i pokory przez księdza sprawującego liturgię, który kładzie się krzyżem przed ołtarzem. Krzyż jest centrum całej liturgii, o jego znaczeniu mówił podczas homilii ks. Grzegorz DębekPodczas jednej z sond ulicznych zapytano „Czym dla Ciebie jest krzyż?”, jedna z młodych osób odpowiedziała, że to symbol, znak, emblemat noszony bez większego zastanowienia. I to mnie dzisiaj przeraża… czy rzeczywiście drzewo krzyża, na którym dokonuje się nasze zbawienie jest dla wielu emblematem? Pytano też „kim dla Ciebie jest Jezus Chrystus, Zbawiciel, który umarł na krzyżu?”. Od razu w Jego kierunku ludzie kierowali żale, pretensje, narzekania, że to, co złe w ich życiu to wina Pana Boga, bo Ten nie zaradził. Czy rzeczywiście Bóg jest winien wszelkich dramatów w naszym życiu? Jest to zły, fałszywy obraz w sercu człowieka – podkreślił kapłan. Jak mówił, taki obraz Boga wynika z cierpień i grzechu człowieka, które wielokrotnie sam sobie zadaje – Myślę, że takie cierpienie nie jest krzyżem, ale jest fałszywym krzyżykiem, które należy eliminować z naszego życia. Prawdziwy krzyż jest krzyżem Zbawiciela. On niesie każdy krzyż. Nam zaś proponuje, abyśmy go nieśli razem z Nim – tłumaczył.

Krzyż nieodłącznie kojarzy się przede wszystkim z drogą krzyżową, jaką przeszedł Jezus. Kim jestem na tej drodze? – pytał kapłan. Szymonem przymuszonym dźwigać Jego krzyż? Może Weroniką, która ociera rany? A może jedną z tych kobiet, które współczują, pocieszają i płaczą? A może jestem jak Maryja – staje w milczeniu na drodze krzyżowej i pod krzyżem? A może jestem obojętny wobec drogi krzyżowej, wydaje mi się, że to tylko historia, która się zdarzyła i nie ma wpływu na losy świata i moje życie? Ale czy będę miał odwagę podejść do krzyża, dotknąć się tego drzewa i spojrzeć Jezusowi w oczy? – pytał kapłan pozostawiając wiernych w refleksji nad znaczeniem krzyża.

Adoracja Krzyża to najważniejsza część wielkopiątkowej liturgii. Po jego odsłonięciu wszyscy, począwszy od kapłanów, procesyjnie mogli pokłonić się przed Ukrzyżowanym. Zgodnie z tradycją, po adoracji wierni przyjęli Komunię św., po której Ciało Chrystusa zostało uroczyście przeniesione do Grobu Pańskiego.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *