Część nauczycieli odpuszcza strajk na rzecz egzaminów [AUDIO]

Uczniowie 3 klas gimnazjalnych z wszystkich wyszkowskich szkół przystąpili dziś do egzaminu. Mimo że w placówkach odbywa się strajk nauczycieli udało się zorganizować zespoły nadzorujące, część osób zrezygnowała z protestu na czas testów. Z trudnościami spotkali się również niektórzy uczniowie – jak przyznają, pierwszy egzamin nie był taki łatwy.

To ostatnie egzaminy gimnazjalne odbywające się po reformie edukacji. Mimo trwającego zarówno w całej Polsce, jak i wyszkowskich szkołach strajku nauczycieli egzamin gimnazjalny jest przeprowadzany we wszystkich placówkach w gminie. Nie obyło się bez trudności, z którymi musieli zmierzyć się dyrektorzy szkół.

W Szkole Podstawowej nr 5 strajkuje sześćdziesięciu czterech nauczycieli, trzynastu jest na zwolnieniach lekarskich, nie protestuje piętnaście osób (w tym pięciu katechetów i cztery osoby z dyrekcji). Problemem w placówce było powołanie zespołu nadzorującego – Nasi nauczyciele byli w zespołach nadzorujących. Problem był z nauczycielami innych szkół. Jedna ze szkół, która miała nam przekazać osoby, nie zrobiła tego ze względu na ilość strajkujących, ale poradziliśmy sobie. Poprosiłem zaprzyjaźnionych dyrektorów ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz ze szkoły w Lucynowie i Rybnie. Wspiera nas cztery osoby- informuje Zbigniew Szczerba, dyrektor szkoły. Zmniejszyła się też ilość grup, w których przeprowadzane są testy. Planowo egzamin miał odbywać się w ośmiu grupach, jednak ze względu na ilość dostępnych nauczycieli, zmniejszono je o połowę. Pierwszy test w części humanistycznej (historia i wiedza o społeczeństwie) zaskoczyła niektórych uczniów:

Problemy organizacyjne nie ominęły też Szkoły Podstawowej nr 4. Placówkę dziś i jutro wspiera szesciu nauczycieli z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, w piątek zaś w szkole pojawi się w sumie jedenaście osób z Zespołu Szkół nr 3 i Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Obecnie w szkole strajkuje dwadzieścia dwie osoby, trzy są na zwolnieniu lekarskim, a dziesięć nie podjęło się protestu (w tym administracja i obsługa). Nie zabrakło też przeorganizowania sal – planowano, by egzamin odbył się w dziesięciu salach, co zredukowano do trzech grup – Dzięki mobilizacji i pomocy nauczycieli z innych szkól udało się zorganizować egzamin, ale był stres no i nie ukrywam, że to było trudne zadanie – przyznaje dyrektor Ewa Runo.

Egzaminy gimnazjalne odbywają się również w Szkole Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym, Szkole Podstawowej w Leszczydole-Nowinach i Rybnie. Placówki te są w lepszej sytuacji organizacyjnej, ponieważ nie musiały korzystać z pomocy nauczycieli z innych szkół (oprócz obecności osób z zewnątrz, co ujęte jest w przepisach). Jak podaje Urząd Miejski, aktualnie w Rybienku Leśnym strajkuje dziesięciu nauczycieli, a trzydziestu, w tym pracownicy obsługi pracują normalnie (dane obejmują filię w Skuszewie). Na rzecz egzaminów z protestu zrezygnowało dziewiętnaście osób. W Leszczydole-Nowinach od wczoraj ze strajku zrezygnowało cztery osoby. Obecnie na dwudziestu pięciu nauczycieli nie strajkuje dziewięciu. W Rybnie na dwudziestu dwóch nauczycieli aktualnie strajkuje sześć osób, to o dwie mniej niż dotychczas. W SP 5 na rzecz egzaminów ze strajku zrezygnowały trzy osoby, a w SP 4 – dwie.

Jutro przed gimnazjalistami część matematyczno-przyrodnicza. Egzaminy zakończą się w piątek sprawdzeniem wiedzy z języka obcego.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *