Cyfrowa tożsamość coraz bardziej popularna. Minister cyfryzacji w Wyszkowie

E-dowód, mObywatel, czy budowa sieci światłowodowych – to internetowe usługi, które mają ułatwić życie Polakom. O ich funkcjonalności mówił wczoraj (22.05) w Wyszkowie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Profil zaufany, czyli sposób na potwierdzanie tożsamości obywatela posiada w Polsce już ponad 3,6 mln osób (w powiecie wyszkowskim 1200). Jeszcze nieco ponad 3 lata temu na platformie ePUAP zarejestrowanych było 400 tys. Polaków – To jest dla nas wskaźnik rozwoju i potwierdzenie, że społeczeństwo ufa państwu, podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski na spotkaniu z mieszkańcami Wyszkowa.

Korzystanie coraz większej ilości osób z cyfrowej tożsamości mobilizuje ministerstwo do tworzenia nowych i modernizowania obecnych usług. Jednym z nich jest elektroniczne rozliczanie podatku, z czego w tym roku skorzystało 16 mln Polaków. Jest to jedna z możliwości programu e-administracja. Za jej pośrednictwem można również wnioskować o świadczenia rodzinne (np. 500+), zarejestrować narodzone dziecko, złożyć wniosek o dowód osobisty, a nawet pozyskać odpis aktu stanu cywilnego. To, co jest najbardziej popularne wśród Polaków, to sprawdzanie historii pojazdu (w ubiegłym roku odnotowano 100 mln wejść), czy punktów karnych.

To nie wszystkie usługi dla kierowców. Centralna Ewidencja Kierowców ma zostać jeszcze dodatkowo zmodernizowana. Przez Internet będzie można przerejestrować samochód, a prawo jazdy, karta pojazdu i nalepka kontrolna nie będą już fizycznie potrzebne – Nie ma najmniejszej potrzeby, żeby z tym jeździć, bo i tak wszystkie dokumenty są w systemie – tłumaczył Marek Zagórski i jak dodał – Chcemy zwiększyć wygodę korzystania z urzędów i odciążyć Polaków od biurokracji. Urząd i tak posiada wszystkie informacje o nas, więc nie ma najmniejszej potrzeby ciągłego wysyłania ich, jak to było wcześniej np. przy rozliczaniu podatku. Dążymy do tego, żeby cały proces życiowy był obsłużony przez Internet. To nie jest takie proste dlatego, że nasze prawo były tworzone z myślą o świecie analogowym.

Kolejna usługa, z której korzysta już 250 000 osób to aplikacja mObywatel. Jest to miejsce, gdzie znajdują się dokumenty potwierdzające tożsamość obywatela (dowód osobisty, legitymacja szkolna). Ministerstwo pracuje nad rozbudowaniem aplikacji, dzięki czemu znajdą się tam też np. recepty – Dla części z państwa podstawowym urządzeniem do noszenia dokumentów jest portfel, ale dla młodego pokolenia to smartfon jest narzędziem do życia. 100% nastolatków korzysta z Internetu, chyba że ma trwały zakaz od rodziców, a 80% z nich korzysta z Internetu tylko za pośrednictwem smartfona. Część z nich o tym jak wygląda komputer dowiaduje się dopiero na lekcjach informatyki w szkole – mówił minister.

Legitymacje elektroniczne wydało już w Polsce kilkaset szkół, ale te Internetowe udogodnienia mają objąć społeczeństwo w każdym wieku, stąd cyfrowa edukacja. Ma ona służyć, poprzez m.in. szkolenia, podnoszeniu kompetencji społeczeństwa, ale też przygotowywaniu do nowych zawodów, które – jak twierdzi minister – przyjdą wraz z cyfrową rewolucją – Technologie, które do nas przychodzą będą powodowały bardzo głębokie zmiany w gospodarce i tym samym nowe wymagania – podkreślił.

Kolejny punkt to e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Ma on być wykorzystywany np. przy rejestracjach w służbie zdrowia, podczas zawierania umów, czy rejestrowaniu się w hotelu. Jednak, póki co – jak przyznaje minister – jest on mało użyteczny – Choć ma fajną funkcję, jak np. zawieszenie dokumentu, kiedy zostanie zgubiony, to jednak musimy poczekać gdzieś półtora roku – wtedy powinno ok. 2 mln Polaków wymienić swoje stare dowody. Wówczas stanie się on użyteczny, bo coraz więcej miejsc publicznych dopasuje pod to swoje usługi.

Zmodernizowaniu również uległ kontakt z administracją rządową – wszystkie ministerstwa znalazły się w jednym miejscu, czyli na portalu gov.pl. Osoby mające profil zaufany mogą tam znaleźć m.in. informacje na temat usług, z jakich korzystały, historię choroby, informacje o posiadanych działkach – słowem, wszystko, co gromadzi administracja fizycznie znajduje się również w sieci.

Do tego wszystkiego, co oferuje Ministerstwo Cyfryzacji potrzebny jest dobry Internet, nad czym również trwają prace. W samym powiecie wyszkowskim ponad 6700 gospodarstw domowych będzie miało możliwość podłączenia się do sieci światłowodowych. W Polsce w sumie będzie to 3 mln gospodarstw. Szerokopasmowym Internetem o dużej przepustowości zostaną objęte też prywatne i państwowe szkoły, z czego korzysta już 2100 placówek.

Dalsze działania i rozwój związane są ze zbliżającymi się wyborami – zaznaczył minister Marek Zagórski. Jesteśmy szóstą gospodarką w Unii Europejskiej. Startowaliśmy z dużo niższego poziomu – mówił i jak dodał – Te wybory są jak mecz piłki nożnej. Oczywiście ważny jest wynik końcowy, ale jak strzelimy więcej bramek w pierwszej połowie, to będziemy mieć większy komfort w drugiej i tym samym będziemy mogli więcej zdziałać.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *