Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać [FOTO]

1 sierpnia, godz. 17.00. Przechodni zatrzymują się, wszędzie rozlega się dźwięk syren i unosi się biało-czerwony dym od palących rac. Po chwili zebrani stojąc na baczność śpiewają hymn Polski. Tak wczoraj w całym kraju oddano hołd tym, którzy stanęli do walki z niemieckim okupantem. Od Powstania Warszawskiego minęło 75 lat.

Był wtorek, 1 sierpnia 1944, godz. 17.00. Wtedy rozpoczęła się największa zbrojna akcja podziemia w okupowanej przez Niemców Europie – akcja „Burza”. Walka trwała 63 dni, w jej wyniku zginęło od 16 do 18 tys. żołnierzy AK i prawie 150-180 tys. cywilów.

Wczoraj wyszkowianie zebrali się u zbiegu ulic Pułtuskiej i Sowińskiego przy pomnikach Gloria Victis i „Rajski Ptak”, by wspólnie upamiętnić 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.

– Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów – ta myśl niezmiennie powraca za każdym razem, kiedy 1 sierpnia słyszę sygnał syren, a Warszawa, Polska zamiera w bezruchu – mówił burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać – dodał, nawiązując do znaczenia zrywu powstańczego. Jak podkreślił burmistrz to nie był tylko akt zbrojny, to symbol polskiej godności, odwagi i niezłomności w umiłowaniu wolności – Powstańcy warszawscy, ci dorośli i ci mali, mężczyźni i kobiety, ci zahartowani w bojach i ci, którzy po raz pierwszy broń trzymali w rękach – na zawsze pozostaną symbolem Polaka-patrioty.

Wraz z wyszkowianami rocznicę Powstania Warszawskiego upamiętnił minister cyfryzacji Marek ZagórskiJeszcze Polska nie zginęła – to hasło, ten symbol było przewodnią myślą tych wszystkich, którzy 75. lat temu poświęcili swoje życie. Czcimy pamięć o bohaterach nie tylko Warszawy, nie tylko powstańców, ale bohaterach całej Polski, którzy przeciwstawiali się zbrojnej agresji, którzy walczyli o niepodległość. Czcimy pamięć żołnierzy Armii Krajowej, m.in. majora Józefa Roguszewskiego, który odszedł od nas rok temu. Czcimy pamięć Polski, naszej historii, czcimy męstwo, bohaterstwo, tradycję – mówił zwracając się z podziękowaniami do mieszkańców Wyszkowa za poświęcony czas, by wspomnieć powstańców.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożył minister cyfryzacji, delegacje samorządowe gminy i powiatu, lokalne zarządy partii politycznych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, Wojskowej Komisji Uzupełnień, a także harcerze z Hufca ZHP „Rój Promienistych” oraz kibice Bugu Wyszków, którzy tradycyjnie odpalili biało-czerwone race.

Cześć i chwała Bohaterom!

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *