„Burmistrz i burmistrzyni”, czyli samorząd oczami dzieci [FOTO/AUDIO]

W tematyce samorządności przebiegł drugi zjazd studentów Uniwersytetu Dziecięcego. W spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miejskim towarzyszył dzieciom radny Rady i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Zapytaliśmy pilnych studentów, co to jest samorząd?

6 listopada studenci Uniwersytetu Dziecięcego spotkali się na zajęciach w Urzędzie Miejskim. Dzieci zwiedziły urząd i zgłębiały tajniki pracy przedstawicieli samorządu wyszkowskiego. Odwiedziły również gabinet burmistrza Grzegorza Nowosielskiego –  u mnie studentom najbardziej spodobał się fotel, bo siadali aż po dwoje – żartuje burmistrz. Przy okazji tej wizyty, słuchacze dowiedzieli się, jak wygląda praca włodarza miasta. Studenci mieli również okazję spotkać się z przedstawicielem Rady i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, Sebastianem Gańko, który przybliżył dzieciom funkcjonowanie młodzieżowych rad. Gość nawiązał też do jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a najbardziej aktywnych nagrodził biało-czerwonymi flagami.

Budowanie postawy patriotycznej od najmłodszych lat, ale też postaw takiego małego samorządowca jest bardzo ważne, bo później to będą nasi przyszli wyborcy – mówił radny. Jak zauważył, jednym ze sposobów kształtowania wymienionych postaw jest m.in. udział w młodzieżowej radzie – Młodzieżowe rady działają przy jednostkach samorządu terytorialnego. Są to organy opiniodawcze, które pomagają burmistrzowi, czy wójtowi poznać problemy młodych ludzi – tłumaczył.

Do przegłosowania uchwały, która dotyczyła wizyty Świętego Mikołaja w Mikołajki zachęcił przewodniczący wyszkowskiej Młodzieżowej Rady Miasta, Karol Garlacz. Studenci wcielający się w rolę radnych jednogłośnie przegłosowali, że gość z Laponii powinien odwiedzić Wyszków 6 grudnia.

Podczas tego zjazdu każdy ze studentów otrzymał również indeksy. Jako, że indeks studencki potwierdza bycie studentem, zapytaliśmy świadomych już słuchaczy, co to jest samorząd:

 

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *