Brańszczyk: Wzrosną ceny za odbiór odpadów. Dopłaty gminy były niezgodne z ustawą

Mieszkańcy gminy Brańszczyk będą płacili więcej za odbiór odpadów komunalnych. Przez ostatni rok gmina dokładała do tej usługi, co było przyczyną wzrostu stawek. Ponadto, jak podkreśla wójt gminy Wiesław Przybylski – takie dopłaty są niezgodne z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

200 tys. zł dopłaciła gmina Brańszczyk w ubiegłym roku do odbioru odpadów komunalnych. Jak przeanalizowali radni – koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami przewyższał dochody uzyskiwane z tytułu odbioru śmieci. Rada gminy podjęła uchwałę o wzroście opłat, tak by odpłatności w pełni pokrywały koszty. Ponadto, jak wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować.

Podwyżka była konieczna, bo to się nie bilansowało. Nie jesteśmy w stanie tego dopłacać, poza tym nie wolno. Ustawa zakazuje – podkreślił w rozmowie z Wyszków24.pl wójt Wiesław Przybylski.

Radni przyjęli, iż niższe wzrosty cen będą w przypadku odpadów segregowanych oraz w przypadku mniejszych gospodarstw. Pozostali mogą spodziewać się podwyżek od 50% do ponad 100%. Pojawił się również dodatkowy podział stawek dla gospodarstw powyżej 3 osób.

Przyjęte zmiany stawek to:

ODPADY SEGREGOWANE
– gospodarstwo 1-osobowe: z 14 zł na 18 zł
– gospodarstwo 2-osobowe: z 17 zł na 22 zł
– gospodarstwo 3-4-osobowe: z 20 zł na 30 zł
– gospodarstwo powyżej 4 osób: z 20 zł do 35 zł

ODPADY ZMIESZANE
– gospodarstwo 1-osobowe: z 21 zł na 24 zł
– gospodarstwo 2-osobowe: z 25 zł na 33 zł
– gospodarstwo 3-4-osobowe: z 30 zł na 60 zł
– gospodarstwo powyżej 4 osób: z 30 zł do 65 zł

Jak informuje wójt, mimo podwyżek gmina Brańszczyk nadal ma najniższe opłaty za odbiór odpadów w całym powiecie wyszkowskim. Zmiany zostaną wprowadzone od 1 kwietnia.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *