Bogu na chwałę, ludziom na pożytek [AUDIO/FOTO]

– to dewiza, która kieruje strażakami każdego dnia. Hasło to też niejednokrotnie padło podczas wczorajszych (12.05) Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka w Wyszkowie. Na skwerze Jana Pawła II zgromadzili się członkowie wszystkich jednostek. Jak mówią – dla nich bycie strażakiem to pasja i służba. Ten trud i zaangażowanie doceniono wyróżnieniami i awansami. KP PSP oficjalnie odebrała też nowy wóz, który zdecydowanie ułatwi strażakom pracę.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Wyszkowie rozpoczęły się Mszą św. w sanktuarium św. Idziego z oprawą Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP.  Oficjalna część spotkania odbyła się na skwerze Jana Pawła II, dowodził jej bryg. Sławomir Pietrzak. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu zebranych gości przywitał pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej  w Wyszkowie mł. bryg. Marek Krzyżański – Święto Strażaka to wyjątkowy dzień tych, którzy pełnią niebezpieczną, ale jakże piękną, ofiarną służbę. Drodzy strażacy, bierzecie udział w różnego rodzaju akcjach, poczynając od klasycznych pożarów i powodzi po wypadki różnego typu, np. poszukiwanie osób zaginionych, czy ratownictwo wodne. Wnosicie również swój wkład w edukację społeczeństwa, niejednokrotnie wypełniacie swoje obowiązki i narażacie własne życie i zdrowie w imię pomocy bliźniemu – mówił przekazując wyrazy szacunku i uznania dla zebranych. Ale dla wyszkowskich strażaków ich praca jest pasją, posłuchaj:

Dzień Strażaka to przede wszystkim okazja do odznaczeń, aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe i wyróżnień.

Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” z postanowienia ministra spraw wewnętrznych i administracji otrzymali: st. kpt. Piotr Warchoł i asp. sztab. Dominika Czuper. Odznaczenia wręczyli st. bryg. Andrzej Lisiecki – przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i mł. bryg. Marek Krzyżański.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP województwa mazowieckiego Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczyło: asp. sztab. Dominikę Czuper i st. asp. Bożenę Perzynę. Medale wręczyli dh Bogdan Pągowski – prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wyszkowie, st. bryg. Andrzej Lisiecki i mł. bryg. Marek Krzyżański.

Nagrody rzeczowe od zarządu powiatu z rąk starosty Jerzego Żukowskiego i mł. bryg. Marka Krzyżańskiego dostali: st. kpt. Łukasz Król, kpt. Daniel Wachowski, mł. kpt. Łukasz Żelazowski, ogn. Paweł Urbaniak i sekc. Marcin Jaczewski.

Dyplomem „Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych” Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej uhonorował bryg. Sławomira Pietrzaka.

Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 13 strażaków.
Minister spraw wewnętrznych i administracji awansował do stopnia:
– starszego kapitana: kpt. Łukasza Króla
– aspiranta sztabowego: st. asp. Dominikę Czuper
– aspiranta: mł. asp. Mateusza Siatkowskiego

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej  awansował do stopnia:
– starszego ogniomistrza:  ogn. Wojciecha Banaszka, ogn. Kamila Polaka
– ogniomistrza: mł. ogn. Radosława Abramczyka, mł. ogn. Rafała Rogulskiego, mł. ogn. Marcina Siemieniewskiego, mł. ogn. Karola Wojtyrę
– starszego sekcyjnego: sekc. Marcina Jaczewskiego

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  awansował do  stopnia :
– starszego strażaka: str. Daniela Kowalczyka, str. Michała Zawiszę, str. Damiana Jechnę

Strażacy, oprócz odpowiednich predyspozycji, o których mówili w relacji audio, do pracy potrzebują też dobrego sprzętu. Nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie otrzymała dzięki zakupom ze środków Komendy Głównej PSP z programu usprawnienia systemu ratownictwa na drogach. Pojazd ten już od kilkunastu dni jest włączony do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Wyszkowie, co skutecznie podnosi jej gotowość operacyjną. Samochód poświęcił ks. kan. Zdzisław Golan, proboszcz sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka to czas gratulacji i życzeń. List okolicznościowy Prezydenta RP  Pana Andrzeja odczytał kpt. Daniel Wachowski. Słowa uznania przekazała również poseł na Sejm Teresa WargockaW Polsce według badań społecznych największym uznaniem zaraz za żołnierzem Wojska Polskiego cieszą się strażacy. Ten ogromny szacunek jest dzięki waszej misji jaką pełnicie z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem. Jeżeli mówimy o siłach zbrojnych, to są siły na czas wojny. Jeśli zaś mówimy o służbie strażackiej, to jest służba tu i teraz i państwo tą służbę dokonujecie każdego dnia – podkreśliła. Za pracę pracowników cywilnych, strażaków, druhów i druhen dziękował też st. bryg. Andrzej Lisiecki zaznaczając przy tym jak istotne dla straży jest wsparcie rządowe – Jesteśmy wyszkoleni, ale bez narzędzi niewiele byśmy mogli zrobić. Gratuluje Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie pozyskania tego wozu. Niech wam służy – życzył. Współpracę strażaków z młodzieżą doceniła Joanna Bala, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie i radna Sejmiku Województwa  Mazowieckiego – To, co pokazujecie młodzieży, to cechy, które my tak naprawdę możemy się od was uczyć, czyli szlachetność, odwaga. Przyznam, że jeżdżąc na różnego rodzaju spotkania cieszę się widząc, że straże pożarne organizują grupy, do których należą dzieci w wieku 8-10 lat, to oznacza, że wy, ludzie z dobrymi zasadami przekazujecie te wartości młodym. To kształtuje ich charakter – przyznała, gratulując odznaczeń i przekazując torbę do ratownictwa medycznego dla OSP Sieczychy. Do życzeń dołączyli również przedstawiciele powiatu wyszkowskiego: starosta Jerzy Żukowski, przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak, członek zarządu powiatu wyszkowskiego Teresa Czajkowska oraz radny powiatowy i prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wyszkowie dh Bogdan Pągowski. Uroczystość zakończyła się defiladą i strażackim poczęstunkiem na terenie KP PSP.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *