Autobusem z Wyszkowa do wsi z gminy Brańszczyk [AUDIO]

Powiat wyszkowski planuje złożyć wniosek o dofinansowanie transportu publicznego, które proponuje rząd. Trasa przejazdu obejmie odcinek z Wyszkowa do wsi z terenu gminy Brańszczyk. Ta potrzeba wynika również ze zwiększonej liczby osób w szkołach średnich, które rozpoczną naukę od września.

Wyszków – Trzcianka – Niemiry – Knurowiec – Budykierz – Białebłoto (wszystkie wsie) i z powrotem – tak ma wyglądać nowe połączenie autobusowe w powiecie wyszkowskim. Zarząd będzie starał się o dofinansowanie z rządowego programu wsparcia połączeń lokalnych.

Gmina Brańszczyk wskazała trasę, która od wielu lat nie funkcjonuje. Chcemy przetestować wprowadzenie tego dofinansowania. Będziemy póki co zajmować się tylko tą jedną trasą. Złożymy wniosek, zobaczymy jak to będzie funkcjonować. Mam nadzieję, że będą chętni do przejazdu tymi autobusami  – mówił dla Wyszków24.pl starosta Jerzy Żukowski.

Chętni na pewno będą, potwierdza nasza rozmówczyni, mieszkanka gminy Brańszczyk – Wszyscy mieszkańcy marzą o tym, żeby zwiększyć ilość kursów – podkreśla. Jednak taką potrzebę widzą też mieszkańcy innych miejscowości w powiecie – Ja dojeżdżam z gminy Rząśnik do Wyszkowa do szkoły. Przydałoby się więcej autobusów. One są, ale w godzinach, które nie zawsze mi odpowiadają – mówi jeden z przechodniów.

Jak podaje starosta, zarząd jest po spotkaniach też z przedstawicielami pozostałych gmin, jednak póki co nic konkretnego nie ustalono – Pozostałe gminy zaczynają się interesować. Wójt gminy Długosiodło i gminy Rząśnik widzą taką potrzebę – podaje starosta.

Decyzja ze strony zarządu powiatu o skorzystaniu z rządowego dofinansowania i utworzenia nowej linii wynika też ze zwiększonej od nowego roku liczby uczniów w szkołach średnich – Musimy im zapewnić dojazd do Wyszkowa. Chociażby to jest powód, że chcemy to przetestować na tej trasie. Mam nadzieję, że to też da opłacalność przewoźnikom – mówi Jerzy Żukowski.

Szacowany miesięczny koszt nowego połączenia to ok. od 8-10 tysięcy zł. Rząd proponuje dofinansowanie w wysokości złotówki od kilometra. Po stronie samorządów dofinansowanie musi wynieść minimum 10%, pozostałą część pokrywa przewoźnik. Jeśli zainteresowanie pierwszą zaplanowaną trasą będzie opłacalne, wójt gminy Brańszczyk proponuje kursy też na odcinku z Wyszkowa do Poręby przez Brańszczyk, Stare Budy, Tuchlin i Budy Nowe.

Powiat chce by nowe połączenie z Wyszkowa przez wsie gminy Brańszczyk funkcjonowało już od września, dlatego wniosek zostanie złożony najpóźniej do poniedziałku. Zarząd otrzyma decyzję do 23 sierpnia.

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *