Adam Grześkiewicz o Nadbużańskim Szlaku Spacerowym

Nadbużański Szlak Spacerowy to projekt Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Członkowie Stowarzyszenia chcą rozpowszechnić trasę z Latoszka przez Rybienko Leśne do Drogoszewa. Dlaczego warto zwiedzić te tereny? – mówił w rozmowie na antenie Radia Nadzieja prezes Stowarzyszenia Adam Grześkiewicz.

Nadbużański Szlak Spacerowy to ok. 3,5-kilometrowy odcinek na trasie Latoszek – Rybienko Leśne – Drogoszewo. Dokładniej jest to droga przez plażę, wał przeciwpowodziowy i ścieżki nad rzeką wzdłuż tzw. stawów w Rybienku Leśnym. Spacerowicze idąc tamtędy mogą zobaczyć bujną przyrodę, różne gatunki roślin, podziwiać widoki ze skarp, czy spotkać bobry.

Praca członków Stowarzyszenia będzie polegała na lepszym udrożnieniu trasy i wydobyciu potencjału ścieżki, bo jak podkreśla Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic – szlaki spacerowe mają to do siebie, że one już są, ich się nie buduje. Inicjatorzy chcą zająć się promocją i wzbogaceniu drogi o tablice informacje, czy mapy. Dzięki pracom porządkowym, które zostały wykonane już w lipcu ścieżka jest możliwa do przejścia, ale docelowo ma być ona łatwa i dostępna dla wszystkich bez wyjątku.

Ścieżka jest atrakcyjna o każdej porze roku. Na przykład jesienią spacerując nadbużańskim szlakiem możemy przenieść się na południe Polski – Jest tam miejsce, które w aurze jesiennej, w październiku przypomina zarośnięte wioski w Bieszczadach albo Beskidzie Niskim. To ze względu na to, ze łąki które były kiedyś wypasane i żywiły się tam zwierzęta gospodarskie w tej chwili są nieużytkowane rolniczo. Dzięki temu trawy w niektórych miejscach i dzika zieleń sięga po pas. Jest to widok, który mi osobiście przypomina widoki zarastających Połonin albo łąk w Bieszczadach – mówi prezes Stowarzyszenia.

Trasa biegnie przez tereny zalewowe, dlatego w okresach przyboru wody może być częściowo niedostępna. W tej chwili jednak woda jest bardzo niska, dzięki czemu wszystkie zakątki nad Bugiem są łatwo dostępne.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *