Aby cienie tego zawodu nie przysłoniły jego blasku [AUDIO/FOTO]

Nauczyciele z powiatu wyszkowskiego już dziś (11.10) świętowali Dzień Edukacji Narodowej, który obchodzić będziemy w poniedziałek. Uroczystość rozpoczął rozrywkowy spektakl wspominający lata 50. i 60. Nie zabrakło też wyróżnień, życzeń i refleksji.

Częścią artystyczną wyszkowscy nauczyciele rozpoczęli obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na scenie ze spektaklem „Herbatka u starszych panów” wystąpili Anastazja Simińska, Kamil Zięba i przygrywający im na fortepianie Adam Sychowski. Tytuł widowiska nie był przypadkowy. Otóż publiczność miała okazję przenieść się w czasy, kiedy to w telewizji królował Kabaret Starszych Panów. Wokaliści utworami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego powrócili do lat 50. i 60.

Po wystąpieniu pełnym humoru głos zabrał Mirosław Grzyb, zastępca dyrektora Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie, który rozpoczął życzenia w imieniu swoim, jak i Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty – „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” i za to dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, charyzmą, kształtowaniem młodych Polaków serdecznie dziękuję – mówił przytaczając słowa św. Jana Pawła II.

Do życzeń dołączył Henryk Goryszewski prorektor Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica, filia w Wyszkowie. Podzielił się też z nauczycielami dwiema refleksami. Przyznał, że w obecnym systemie oświaty i w jej praktykowaniu zagubione zostały elementy wychowawcze i krytyczne – Przed dwoma tygodniami w Warszawie zdarzyło się tak, że straciła przytomność kobieta w 8 miesiącu ciąży. Nie było tam żadnego dżentelmena, który ustąpiłby jej miejsca – opowiadał prorektor i jak wywnioskował to wszystko zaczęło się bardzo dawno – od tolerancji i braku szacunku dla intymności, dla języka – Pamiętam jeszcze czasy, kiedy największą obelgą na stadionie było słowo „kalosz”, a skończyło się na skrajnej obojętności wobec człowieka – podkreślił. Druga sprawa, którą przytoczył wykładowca to zmieniający się światopogląd – Przed wielu laty w środowisku filozofii KUL-owskiej wyodrębniono dwa typy światopoglądów składających się ze zdań zapamiętanych i ze zdań przemyślanych. Jeżeli kształtujemy człowieka w taki sposób, że jego światopogląd składa się ze zdań zapamiętanych, to wtedy ten człowiek jest w stanie się bardzo wdzięcznym obiektem manipulacji. Polska jest w takim miejscu, że nie możemy sobie pozwolić na kształtowanie kolejnych pokoleń, które będą manipulowane. Życzę wam i sobie zrozumienia tego i sukcesów w tej prawdziwej wychowawczej pracy.

Podczas uroczystości wyróżniono nauczycieli, którzy w minionym roku szkolnym prowadzili uczniów do sukcesów w zawodach i konkursach przedmiotowych, angażowali się w życie szkoły i społeczności lokalnej. W podziękowaniu za trud podejmowanej na co dzień pracy wychowawczej oraz aktywną i twórczą postawę zostali wyróżnieni Nagrodą Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Nagrodą Burmistrza.

Dziękuję, że w tym wyjątkowym dniu możemy być razem – mówił starosta Jerzy ŻukowskiPragnę wyrazić swoje uznanie za państwa pasję i entuzjazm w tworzeniu jak najlepszej jakości szkół i placówek oświatowych. Dzięki wam gminne i powiatowe szkoły są przyjazne, ciekawe i bezpieczne (…) Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by pochylić się nad istotą zawodu nauczycielskiego. Zawodu, którego nie sposób dobrze wykonywać, jeśli nie towarzyszy mu autentyczne powołanie i zapał. Każdy z nas tu zgromadzonych był kiedyś uczniem, każdy ma w pamięci swoich nauczycieli. Byli przy nas. Czasami zatroskani i zapracowani, czasami promienni i roześmiani. Pochyleni nad nami bliscy, drodzy – nasi nauczyciele – dodał.

Nagrodę Starosty otrzymali: Lubow Adamska (ZS 1), Michał Czajka (I LO), Edyta Jarosz (SOS-W), Grażyna Kalinowska (CEZiU „Kopernik”), Joanna Korczakowska (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna), Janusz Kosiński (I LO), Monika Lipka (CEZiU „Kopernik”), Cezary Maciorowski (ZS 1), Katarzyna Mielcarz (I LO), Bożena Pikora (ZS 1), Bogumiła Dorota Piotrowicz (I LO), Elżbieta Piórkowska (ZSS w Brańszczyku), Marian Popławski (ZS 1), Justyna Pułaska (ZSS w Brańszczyku), Dorota Rogulska (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna), Katarzyna Sawicka (ZS 1), Urszula Siankowska (I LO), Dorota Stadnik (ZS w Długosiodle), Natalia Szczerba (CEZiU „Kopernik”), Anna Wojtaszek (SOS-W), Andrzej Zdziera (ZS w Długosiodle).

Zanim wręczono Nagrodę Burmistrza głos zabrała jego zastępca Aneta KowalewskaMój dziadek, który był nauczycielem mówił często, że tak naprawdę najlepszą nagrodą dla nauczyciela jest uczący się uczeń i, że rzeczywiście jeżeli chce swoim nauczycielom podziękować, to po prostu powinnam pilnie się uczyć. Ja dziś tego państwu z całego serca życzę. Właśnie takich uczniów, którzy się uczą, którzy przełamują własne słabości. Takich, w których oczach zawsze będziecie widzieli szacunek, zaufanie, ale też wdzięczność. Być mistrzem dla kogoś to wielka rzecz, a państwo dla swoich uczniów tymi mistrzami jesteście – mówiła do nauczycieli. Przedstawicielka samorządu lokalnego podsumowała też ostatni burzliwy okres w oświacie i jak przyznała – To nie są łatwe czasy dla edukacji, bo zmiana zawsze wywołuje niepokój, wymaga większej wyrozumiałości, większego dialogu Tym samym życzyła nauczycielom „żeby było łatwiej nauczać, rozmawiać i osiągać kompromis. I życzę tego, aby nigdy w żadnych okolicznościach cienie tego zawodu nie przysłoniły jego blasku, żebyście nigdy nie stracili tego, z czym do tego zawodu przyszliście i nie stracili tego, z czym do tego zawodu przyszliście i co jest jego największą wartością, czyli pasji”.

Nagrodą Burmistrza zostali wyróżnieni: Hanna Dziubiel (SP 1), Urszula Gałecka (SP w Lucynowie), Beata Jakubczak (SP w Rybnie), Marta Kania  (SP 4), Elżbieta Kotarska (SP 1), Dorota Kulesza (SP w Leszczydole Starym), Agnieszka Łuczyńska (Przedszkole nr 2), Grażyna Łuczyńska (Przedszkole nr 9), Ewa Mielczarczyk (SP 2), Krzysztof Ochamński (SP w Leszczydole Nowinach), Wiesław Pasek (SP 2), Urszula Rojek (Przedszkole nr 7), Ewa Runo (SP 4), Katarzyna Sadkowska (Przedszkole nr 1), Monika Skołożyńska (SP w Lucynowie), Zbigniew Szczerba (SP 5), Katarzyna Urbanowska (SP 3), Grażyna Wójcik (Przedszkole Integracyjne nr 4), Bożena Zawłocka (SP 5), Natalia Żuchowska (Przedszkole nr 2).

Tradycją obchodów Dnia Edukacji Narodowej jest wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego. W tym roku otrzymali je Jacek Iciak, nauczyciel I LO oraz nauczycielki z SOS-W Alina Wojtaszek i Marta Pazgier.

Do życzeń dla nauczycieli dołączył prowadzący uroczystość Karol Pych zapraszając na słodki poczęstunek. My zaś w kuluarach pozwoliliśmy sobie na wywiad ze świętującymi:

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *