A to Polska właśnie [FOTO/AUDIO]

Pod takim hasłem 10 listopada na scenie Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” wystąpili soliści, wokaliści, chór sanktuarium Świętej Rodziny i tancerze grupy „Oberek”. Uroczysta gala zainaugurowała wyszkowskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od początku roku z okazji stulecia niepodległości w Wyszkowie zorganizowano już szereg wydarzeń – zimowy rajd konny szlakiem powstań narodowych, widowisko rekonstrukcyjne historii Wyszkowa, czy wyprawa tratwy „Pielgrzym” – to tylko niektóre z nich. Kulminacyjny moment obchodów jubileuszu rozpoczęła sobotnia gala w WOK „Hutnik”. Gości i widzów, w tym m.in. zastępcę burmistrza Anetę Kowalewską, radnych miasta na czele z przewodniczącą rady Elżbietę Piórkowską, honorowego obywatela Wyszkowa Janusza Józefa Decewicza, proboszcza sanktuarium Świętej Rodziny ks. kan. Kazimierza Wądołowskiego przywitali swoim wystąpieniem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Po nich na scenie zaprezentowały się laureatki Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej pn. „Śpiewam mojej ojczyźnie”. Piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem” wykonały Małgorzata Rorakiewicz, Oliwia Ługowska, Maja Sobczyk i Zofia Matwiejczyk – uczennice Szkoły Podstawowej nr 1, które zajęły I miejsce w najmłodszej kategorii. Najlepsze w kategorii klas 4-8 i gimnazjalnych były Aleksandra Gołębiewska (śpiew) i Julia Kwiatkowska (skrzypce) ze Szkoły Podstawowej nr 5, które wykonały utwór pt. „11 Listopada”.

Podczas gali rozstrzygnięto również konkurs pn. „18-100-18 Niepodległa”. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na jak największą liczbę pytań dotyczącą marszałka Józefa Piłsudskiego, Armii Krajowej, honorowych obywateli Wyszkowa, polskich noblistów oraz znajomości planu Wyszkowa i charakterystycznych widoków wybranych polskich miast. Inicjatorami i organizatorami konkursu były Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie.
I miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1: Kajetan Roszkowski, Zuzanna Kuchta, Wiktoria Przybysz i Mateusz Matusiak.
II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4: Gabriela Kucińska, Katarzyna Stokarska, Aleksandra Wróbel i Oliwier Ciskowski.
III miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2: Olga Zdrojewska, Julia Nowak, Bartłomiej Prus i Miłosz Malinowski.

Drugą części koncertu rozpoczęli chórzyści z sanktuarium Świętej Rodziny pod przewodnictwem dyrygenta Tomasza ŚnieżakaW święto 11 Listopada wpisujemy się już corocznie. Przygotowaliśmy szereg utworów patriotycznych m.in. „Piechota”, „Rota” „Białe róże” i inne, które ściskają nas za serca właśnie w tym wielkim dniu – mówił dyrygent.

Patriotyczne wystąpienie, ale w nieco innym wydaniu zaprezentowały w swoim układzie tanecznym z biało-czerwonymi wstęgami dzieci z Przedszkola nr 2. Taneczny krok został podtrzymany prze grupę „Oberek” przygotowaną przez prowadzących zespół – Danutę Deptułę i Stanisława Kadłubowskiego, a także Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowin pod kierunkiem Krzysztofa Ochmańskiego i choreografa Bartosza Wójcika – Oberek na koniec był taki spontaniczny – zatańczyli go młodzi i starsi. Pokazaliśmy, że jest ta integracja, więź i że razem wspólnie coś robimy – tłumaczy Danuta Deptuła. Te połączenie, a w szczególności tańce ludowe w wykonaniu dzieci, bardzo spodobały się widowni, o czym przekonacie się słuchając poniższą relację:

 

MG

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *