70 lat doświadczenia. Jubileusz szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie [FOTO]

5 października świętowano 70-lecie szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie. Gospodarzem uroczystości był Zespół Szkół nr 1, który jednocześnie obchodził 15-lecie nadana imienia szkole Marii Skłodowskiej-Curie. Uroczystości połączono ze zjazdem absolwentów ZS 1.

Szkolnictwo zawodowe w Wyszkowie przypada na 1948 rok. Zorganizowaniem szkoły zawodowej zajął się kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 Maksymilian Lisowski. 4 października odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej. Utworzono wówczas trzy klasy: handlową, metalową i odzieżową. Wtedy zajęcia odbywały się w SP 1, SP 2 i Liceum Ogólnokształcącym. 28 października 1948 roku Kuratorium Okręgu Warszawskiego powołało oficjalnie Publiczną Średnią Szkołę Zawodową w Wyszkowie. Z biegiem lat na wyszkowskie szkolnictwo zawodowe składało się coraz więcej kierunków, a uczniów przybywało. W budynku wówczas przy ul. I AWP (obecnie Świętojańska) szkoła zawodowa rozpoczęła zajęcia w 1963 roku. Wtedy też do dyspozycji było 17 lat sal lekcyjnych, internat i stołówka. 1968 rok to pierwsze matury, które uzyskali absolwenci technikum drzewnego i budowlanego wieczorowego. W następnych latach do użytku został przekazany kolejny budynek pod szkolnictwo zawodowe. Momentem przełomowym było połączenie wszystkich szkół w jeden Zespół Szkół Zawodowych, co miało miejsce 1 września 1974 roku. Była to największa placówka oświatowa w mieście, zajmująca 6,5ha. Lata 90. to kolejny rozwój i nowe kierunki – technikum geodezyjne, odzieżowe, ochrony środowiska. W 1998 roku w szkole uczyło się już ponad 2800 uczniów w 79 oddziałach. Od 31 sierpnia 2002 roku po 28 latach przestał istnieć Zespół Szkół Zawodowych. Jednak wraz z 1 września powiat wyszkowski powołał trzy odrębne placówki: Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 i Centrum Kształcenia Praktycznego.

Zmiany jakie zachodziły w kraju przez te wszystkie lata wymagały dostosowania szkół i programów do tego, co jest wymagane. Jednak u nas, mimo braku pomieszczeń, liczba klas w szkole wzrastała. Pierwsi absolwenci z 1951 roku wkrótce obejmowali ważniejsze stanowiska w mieście. Jesteśmy dumni ze swoich uczniów, którzy tak często reprezentują naszą szkołę poza jej terenem – mówił podczas uroczystości dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Marian Popławski. Nasza patronka wyznacza nam podstawowe wartości i ideały, do których dąży cała społeczność szkolna. Jestem przekonany, że w tej szkole uczniowie czują się dobrze i bezpiecznie – dodał.

Wspomnienia historii szkolnictwa zawodowego wpisano również w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym, nawiązując do patriotycznego akcentu i tegorocznego Narodowego Czytania, goście wysłuchali fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Odczytali je wicestarosta powiatu wyszkowskiego Adam Mróz i absolwentka szkoły, a obecna nauczycielka Sylwia Wojciechowska. Do tegorocznych obchodów niepodległości nawiązał również starosta powiatu Bogdan PągowskiFragment „Przedwiośnia” wprowadził nas w czas, kiedy Polacy z trzech zaborów chcieli zbudować swój kraj. Udało im się to. W tym powojennym bałaganie zdołali się porozumieć, powołując niepodległą Polskę. Oczywiście później w 1920 roku musieli testować swój patriotyzm – mówił. Po drugiej wojnie światowej trzeba było również ten kraj odbudować. Potrzebni byli młodzi, zdolni, ale również wykształceni ludzie, żeby podnieść go z ruin. Myślę, że powołanie szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie bardzo dobrze się wpisało w ten okres. W zasadzie dzięki tym ludziom Wyszków zaczął się rozwijać – podsumował.

70-lecie szkolnictwa zawodowego świętowało ponad 200 absolwentów Zespołu Szkół nr 1. Wśród nich znaleźli się m.in. polski śpiewak, tenor, solista Opery Narodowej i Opery Bilbao Bogusław Morka, bokser Mateusz Tryc, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, artysta plastyk Adam Karpiński (który podczas uroczystości zaprezentował malowane w szkolnej ławce karykatury nauczycieli), ks. Ireneusz Przybyłowski, czy zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Król.

Łezka w oku się zakręciła, jak wszedłem do tego budynku. Spędziłem tu parę lat życia i to takich młodzieńczych, pięknych lat także jest to wspomnienie i wzruszenie. Takie spotkania są dla mnie i miłe i przykre. Miłe dlatego, że można zobaczyć się z ludźmi, których nie widziało się przez 20 albo i więcej lat. Nie raz jest też tak, że się w ogóle nie poznaje ludzi. Natomiast przykre jest to, że widzi się ten przemijający czas, którego nie można zatrzymać w żaden sposób – przyznał Bogusław Morka. Solista znalazł się wśród wyróżnionych medalem okolicznościowym obok związanych z kształceniem zawodowym, współpracujących na co dzień z ZS 1 i tworzących jej historię na przestrzeni minionych15 lat, tj. absolwentów i dyrektorów placówki, samorządowców, czy kierowników jednostek organizacyjnych.

Przyznana została również Nagroda Dyrektora, którą wręczono zasłużonym obecnym pracownikom szkoły nie tylko z okazji jubileuszu nadania imienia szkole, ale też zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Uhonorowani zostali: Karina Gnatkowska, Lubow Adamska, Iwona Kordyszewska-Stryjek, Agnieszka Motyka, Jacek Niewiadomski, Katarzyna Ostrowska, Bogusława Pawelska-Kozon, Bożena Pikora, Katarzyna Sawicka, Ewelina Sieńkowska, Marzena Strzemieczna, Katarzyna Zglinicka, Ewelina Bloch, Zofia Kądziela, Marta Prus, Ryszard Lewandowski, Elżbieta Myszyńska, Danuta Nowak, Kamila Szor i Edward Falba.

MG

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *