35 lat SP4, a uczniów coraz mniej. Pierwszy dyrektor szkoły zaniepokojony [FOTO/AUDIO]

Szkoła Podstawowa nr 4 w Wyszkowie ma już 35 lat. Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć pierwszego dyrektora placówki, Mirosława Kowalskiego, który przedstawił historię powstania szkoły, ale dostrzegł też problemy, z jakimi zmaga się teraz placówka. Martwi mnie obecna sytuacja – przyznał podczas wystąpienia.

21 listopada Szkoła Podstawowa nr 4 świętowała jubileusz. Obchody 35-lecia rozpoczęły się Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Zdzisława Golana w sanktuarium św. Idziego. Część oficjalna uroczystości była okazją do przemówień i wielu życzeń. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pierwszego dyrektora placówki Mirosława Kowalskiego, sprawującego tę funkcję przez 29 lat. Dyrektor przypomniał, jak wyglądał rozwój szkoły i kadry pedagogicznej. Wspomniał też o ilości uczniów, która dziś znacząco się różni od poprzednich lat, jak zauważył – w 1983 roku naukę w placówce rozpoczęło 1132 uczniów. I choć przyznał, że jest pełen podziwu, jak placówka rozwija się, to aktualna ilość uczniów nie jest dla niego pocieszająca – Martwi mnie obecna sytuacja szkoły. Wiem, że wielu nauczycieli, z którymi pracowałem i których bardzo szanuję musiało szkołę opuścić w związku z kolejną reformą, a w następnym roku odejdą kolejni nauczyciele. Szkoda, bo to dobra sprawdzona kadra. Myślę, że pan burmistrz pochyli się nad tym problemem – podkreślił.

Obecnie w Szkole Podstawowej nr 4 uczy się 423 uczniów. Zapytaliśmy obecną podczas uroczystości zastępcę burmistrza, Anetę Kowalewską, jak ocenia sytuację w szkole. Przedstawicielka samorządu upatruje dwie przyczyny zaistniałej sytuacji – problem demograficzny i spadającą w ogóle liczbę uczniów oraz wspomnianą przez dyrektora kwestię reformy oświaty. Myślę, że tegoroczny nabór będzie już pełnym naborem, przeprowadzonym w spokoju i wzajemnej życzliwości. Wiem, że szkoła bardzo stara się promować i wierzę, że rodzice podejmą najlepszą decyzję dla swoich dzieci, bo oczywiście to rodzic de facto decyduje w jakiej szkole poza obwodem uczęszcza jego dziecko – tłumaczy.

Aktualne obwody szkolne zastępca burmistrza ocenia jako sprawiedliwe – Z granic obwodów wynika, że do każdej szkoły trafiają po trzy pierwsze klasy. Liczba uczniów będzie się sukcesywnie wyrównywała według tych granic obwodów – mówi Aneta Kowalewska. Jak podkreśla, regulacja granic obwodów nie jest proste, gdyż ma na to wpływ wiele czynników – Z jednej strony trzeba kierować się taką logiką, żeby dziecko trafiło do szkoły, do której ma najbliżej. Poza tym rodzice też wielokrotnie naciskają na to, że jeśli ich poprzednie dzieci chodziły do danej szkoły, to następne też tam są posyłane. My dużo czasu poświęciliśmy obwodom i temu, żeby grancie były jak najbardziej społecznie akceptowalne.

Więcej usłyszycie klikając w poniższy plik:

Uroczystość była również okazją do rozstrzygnięcia szkolnych konkursów. W pierwszym z nich pn. „Mój patron” I miejsce zajęli uczniowie klasy III b gimnazjum: Marta Pękul, Oliwier Ciskowski i Piotr Zaniewski. Na II miejscu stanęli uczniowie klasy III e gimnazjum: Przemysław Dądera, Filip Wierzchoń i Adam Piłka. III miejsce przypadło uczniom klasy VI a, którą reprezentowali: Katarzyna Bajorek, Adrian Badurka i Piotr Nisio.

W konkursie recytatorskim pt. „Drogi do Niepodległości…” wyniki przedstawiają się następująco:
Kategoria „0”: I miejsce – Zuzanna Jaros i Michał Liska
Kategoria klas I-VIII i gimnazjum: I miejsce – Julia Prus (klasa I b), Maria Czyż (klasa VI a) i Oliwier Ciskowski (klasa III b gimnazjalna)

Następny konkurs – plastyczny rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas „0”-II prace wykonywano pod hasłem „Polskie symbole narodowe”, zaś w klasach IV-VI: „100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. I miejsce zajęli: Mateusz Akacki (klasa II c) i Nadia Godłoza (klasa IV a). II miejsce należało do Lidii Szczęsnej (klasa II b) i Katarzyny Archackiej (klasa IV a). III miejsce zajęły Lena Zemło (klasa II c) i Nadia Maciejewska (klasa IV a).

W konkursie fotograficznym pn. „Symbole narodowe w fotografii” I  miejsce zajęli uczniowie klasy VIII a, II miejsce – Barbara Serafin z  klasy VI a, a III miejsce zajął uczeń klasy VI a Wojciech Dzierżanowski.

W konkursie literackim pn. „Westerplatczyków imię ma…” I miejsce zajęła Wiktoria Wasilewska (klasa VI a), II miejsce – Marcin Gierek (klasa III c gimnazjum), III miejsce – Amadeusz Kamiński (klasa VI a).

W konkursie na gazetkę klasową, stanowiącą dekorację sali lekcyjnej zwyciężyli uczniowie zerówki. II miejsce zajęła klasa I b, a III – klasa III b gimnazjalna.

Szkoła zorganizowała również konkurs związany z obchodzonym w tym roku jubileuszem pn. „35 lat Szkoły Podstawowej nr 4 zatrzymane w kadrze”. Laureatami zostali uczniowie klas gimnazjalnych. I miejsce zajęła Paulina Kazimierczyk z klasy III d, II miejsce – Ewa Czupryniak z klasy III c, a III miejsce – Sandra Iwańska z klasy III f.

MG

Tagi:

1 Komentarz

  1. Milosnikprawdy Reply

    szkolka nie ma racji bytu w dynamicznie zmienianym sie kraju gdzie w szkołach niepublicznych(mowa o katolickich) stawia sie przede wszystkim na katolicka etyke wychowawcza. Jak chce sie nauczyć mentalności chuligana i rosnac w sowieckim kulcie siły (z tego sa zbudowane wyszkowskie młode typy) to droga wolna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *