Świetlica promieniuje na lokalną społeczność – 10-lecie Słonecznej

SONY DSC

[Not a valid template]

Świetlica Socjoterapeutyczna w Wyszkowie w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności. W dniu 21 maja 2013 roku o godz. 14:00 w świetlicy odbyło się uroczyste spotkanie z tej okazji.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie z inicjatywy Marii Ślubowskiej – ówczesnego dyrektora – 25 czerwca 2003 roku powołał do życia placówkę opiekuńczo – wychowawczą na zasadach Świetlicy Socjoterapeutycznej. Trzy miesiące wcześniej został wybrany kierownik placówki – Anna Godleś.

Uroczyste otwarcie placówki przy ul. 11 Listopada przez Burmistrza Grzegorza Nowosielskiego odbyło się 19 września 2003 roku. Nadanie nazwy: Świetlica Socjoterapeutyczna Słoneczna. Nazwę Słoneczna wymyślił jeden z podopiecznych – Piotr Szczeciński.

Od 2003 Świetlica funkcjonowała w ramach działania Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie. Od 2007 roku Świetlica uchwałą Rady Miejskiej w Wyszkowie została mianowana samodzielną jednostką. Od 10 lat funkcję kierownika pełniły 4 osoby. Od 2009 na stanowisku kierownika Świetlicą opiekuje się Jadwiga Kamieniecka. Na przestrzeni tych lat placówka objęła swoją działalnością ponad 535 dzieci. Kadra wychowawców oraz pracowników rosła z roku na rok. Obecnie w Świetlicy pracują: Iwona Reising, Anna Sasiak, Agnieszka Nowak, Wioletta Pik, Danuta Porada, Jadwiga Kochanowicz, Małgorzata Kocięcka, Urszula Zadworna, Joanna Korczakowska. Ze świetlicą od lat współpracują Renata Zmaczyńska – Zadrożna i Andrzej Grajczyk.

Uroczystość 10-lecia rozpoczęła się od przywitania gości. Kierownik Świetlicy przywitała: Burmistrza Wyszkowa – Grzegorza Nowosielskiego, Zastępcę Burmistrza Wyszkowa – Adama Warpasa, Przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Wyszkowie – Elżbietę Piórkowską, Radnych Rady Miejskiej, Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Annę Gołębiewską, Specjalistę ds. profilaktyk i uzależnień – Kamilę Puławską, Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej – Agnieszkę Mróz, Dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych – Małgorzatę Liwartowską, Dyrektorów placówek oświatowych z terenu Gminy Wyszków, Dyrektora SOTERII – Hannę Wargocką, Dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie –  Małgorzatę Ślesik – Nasiadko, Zastępcę Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wyszkowie – Joannę Korczakowską, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Krystynę Kurowską, Dyrektora Europejskiego Centrum Kształcenia PASCAL – Katarzynę Kamieniecką, Dyrektora Dziennego Domu Pobytu “Senior”- Dorotę Wojtkowską, Pierwszego Kierownika Świetlicy – Annę Godleś, grupę wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 z opiekunem Elżbietą Świderek oraz wszystkich sympatyków, dobroczyńców, przyjaciół świetlicy, wolontariuszy, pracowników, rodziców oraz dzieci. Każdy z przybyłych gości otrzymał pamiątkowe kalendarium Świetlicy i długopis z jej logo.

Jadwiga Kamieniecka opowiedziała o działalności Świetlicy – Organizujemy wiele form pomocy, które nie tylko edukują, wspierają, ale i sprawiają radość, rodzą wiele pozytywnych wspomnień. Staramy się, aby każdy nasz wychowanek miał łatwiejszą drogę ku dorosłości. Swoim wsparciem obejmujemy nie tylko dzieci. Staramy się pomagać rodzinie, uważając, iż to ona jest podstawową jednostką wychowawczą. Współpracujemy z wieloma jednostkami, działamy na bazie wzajemnej pomocy.

Po wystąpieniu Kierownika Świetlicy przemówił Burmistrz Wyszkowa. Podkreślił swoje zafascynowanie miłą, rodzinną atmosferą, która panuje w tej placówce. Życzył świetlicy, aby kolejne lata były również słoneczne jak wcześniejsze. Podziękował kadrze i kierownictwu, że w ciągu tych 10 lat zgromadziło duże grono przyjaciół świetlicy i sponsorów – Na pewno gdyby nie było takie dużego zaangażowania Pani Kierownik i wszystkich pracowników nie byłoby to możliwe.

Przemówił również Zastępca Burmistrza –Świetlica promieniuje na lokalną społeczność.  Podziękował dzieciom, że dzielą się swoją radością i uśmiechem z mieszkańcami Wyszkowa. Wspomniał również o planach wprowadzenia starszej grupy do świetlicy, młodzieży w wieku 14 – 16.

Wszyscy goście podarowali Świetlicy wspaniałe prezenty z okazji Jubileuszu m.in. pamiątkowe tabliczki, gry edukacyjne, książki, słodycze.  Od władz miasta otrzymała wyposażenie do przygotowywania posiłków dla dzieci a od Europejskiego Centrum Kształcenia “Pascal” zajęcia sportowe dla dzieci. Pięknym akcentem były tez wpisy do kroniki pozostawione przez wszystkich gości.

W części artystycznej podopieczni Świetlicy przedstawili scenki z życia świetlicy. Nazwali je Planetą Przyjaźni. Zachęcali do dołączenia do nich – Gdy będzie Ci smutno zbudujemy Ci łódź przyjaźni. Pokazali wartości jakich uczy ich świetlica. Przez piosenkę Kłamczuszek przekazali, że należy mówić prawdę:

[quote align=”center” color=”#999999″]

Ten, kto mówi prawdę, szczerze,

Tylko taki jest rycerzem.

Mówić prawdę – wielka sprawa,

Wtedy lepsza jest zabawa.

[/quote]

W sposób humorystyczny pokazali również jak spędzili ostatnie ferie oraz jaka atmosfera panuje wśród nich.

Pokaz taneczny przygotował Czarek Banaszek – podopieczny Świetlicy. Publiczność była zachwycona jego talentem, ponieważ nie uczył się on tańczyć w żadnej szkole, sam trenuje swoje zdolności. Zaprezentował się solo, a także w duecie z koleżanką. Wspólnie porwali publiczność do tańca, m.in. Zastępcę Burmistrza.

Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały piosenkę razem ze swoimi opiekunkami o tym co jest ważne w życiu:

[quote align=”center” color=”#999999″]

Ważne jest czy kogoś kochasz,

Ważne jest czy kochasz siebie,

Ważne jest czy mówisz prawdę,

Ważne jest czy nikt nie płacze przez Ciebie.

[/quote]

Podsumowaniem uroczystości był tort, który zasponsorowała Piekarnia Oskroba oraz poczęstunek przygotowany przez Świetlicę. Wszyscy goście obecni zostali zaproszeni potem do wspólnej fotografii.

Pani Kierownik dziękuje również wszystkim, którzy przez te 10 lat wspólpracowali ze świetlicą – nie tylko tym przybyłym, ale również tym nieobecnym – “Dziękujemy, że idea tego co robimy jest Wam bliska i wspieracie Naszą działalność – zawsze możemy na Was liczyć za co z całego serca dziękujemy”.

Tagi

Możesz także chcieć...

Jedna odpowiedź na “Świetlica promieniuje na lokalną społeczność – 10-lecie Słonecznej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 3 = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sponsorowane

Sponsorowane